Dievčatám ubližujú sobášmi

, 05.08.2011 10:30
India, sobáše maloletých, ženích, nevesta
V Indii sa vyskytuje veľa sobášov maloletých osôb. Na fotografii sa usmieva bankovkami ovešaný 14-ročný ženích, ktorý sa chystá odhaliť závoj o dva roky mladšej neveste. Autor:

Každé tri sekundy sa niekde vo svete vydáva dievča mladšie ako 18 rokov. Dokonca je bežné, že nevesta je iba desaťročná. Vo väčšine ide o sobáše z donútenia, čo platí o Afrike, Blízkom východe a Ázii. Motívom je snaha rodiny získať peniaze od bohatého ženícha alebo tiež dodržiavanie tradícií. Daň platia nevesty v podobe straty normálneho dospievania a v horších prípadoch zdravotnými problémami.

Fatuma Ahmedová z Habasweinu v Keni je vdova so siedmimi deťmi. „Niektorí ľudia predávajú mladučké dcéry, aby mali na jedlo. Deje sa to, len sa o tom mlčí,“ hovorí. Rodič môže zarobiť na neveste 120 eur. „Ak je ženích bohatý, môže zaplatiť 50-tisíc šilingov,“ dodáva Ahmedová. V prepočte je to 390 eur. Ženíchov vek je nepodstatný, hoci neveste by mohol byť aj prastarým otcom. Hlavné je získať peniaze, aby rodičia dokázali uživiť seba a ďalších potomkov.

Dedina Keur Issa sa nachádza v Senegale a žije v nej odvážna matka dvanástich detí. Fatú Djahteová sa musela ako 13-ročná zosobášiť s mužom, ktorý mal 30 rokov. „Keďže nám chýbalo vzdelanie, boli sme šťastné, že sa môžeme vydať. Ako dievčatá sme netušili, že predčasné svadby nie sú dobrá vec,“ spomína na zmýšľanie vtedajších rovesníčok teraz už 55-ročná žena.

Čítať a písať sa naučila až ako štyridsiatnička, postupom času si uvedomovala, že dievčatám treba pomôcť, aby ich nestretol jej osud. Stala sa v obci líderkou žien, ktoré začali poukazovať na riziká predčasných sobášov, lebo dievčatá nútené starať sa o svoje deti stratia prístup k vzdelaniu a zároveň sú vystavené zdravotným rizikám.

Oslovila miestneho imáma a vedenie obce, aby zakázali sobášenie mladistvých. „Ľudia ma najprv obvinili, že som podplatená, aby som zničila tradície našich predkov. Vyhrážali sa mi smrťou,“ hovorí Djahteová. Napriek tomu sa nezľakla a neúnavne pokračovala v presviedčaní. Nakoniec celá komunita v roku 1998 schválila zákaz týchto svadieb a odvtedy sa žiadna taká neuskutočnila.

Keur Issa môže Afrike slúžiť ako vzor. Zistenia britskej dobročinnej detskej organizácie Plan sú totiž alarmujúce: „Až 43 percent dievčat v západnej časti tohto svetadielu sa vydáva pred dovŕšením osemnástych narodenín,“ upozorňuje v štúdii s tým, že nevesty prestanú chodiť do školy a pre predčasné tehotenstvo čelia vážnym zdravotným ťažkostiam.

Ďalšou odvážnou, z inej časti sveta, je len 15-ročná Sapna Mínová. Keď v apríli tohto roku rodičia začali plánovať jej svadbu, nasadla do autobusu a po troch hodinách jazdy si na úrade pýtala radu. Potrebovala pomoc, aby rodičov presvedčila o svojom názore: „Vravela som matke, že chcem ešte navštevovať školu a potom si nájsť prácu a až potom sa vydať,“ vysvetľuje mladá Indka z dedinky Bilvára.

Mínová uspela. Úradníci odhovorili rodičov od ich zámeru. Vláda dokonca udelila dievčaťu čestný certifikát statočnosti s názvom „zástankyňa zmeny“, pretože nabrala odvahu odmietnuť protizákonnú svadbu, lebo v Indii je pre ňu minimálny vek 18 rokov. Krajina zakázala predčasné sobáše pred piatimi rokmi pod hrozbou pokuty v prepočte 1 600 eur pre rodičov a oddávajúcich duchovných. Zákon má však medzery. Prokuratúra začne konať len na podnet dievčat a tie sa zvyčajne boja podať oznámenie.

Predčasné sobáše

* Každý deň sa vo svete vydáva 25-tisíc dievčat mladších ako 18 rokov.

* Dievčatá, ktoré majú menej ako 15 rokov, sú vystavené päťnásobne vyššiemu riziku úmrtia počas tehotenstva alebo pri pôrode v porovnaní so ženami vo veku 20 rokov.

* Deťom mladučkých matiek hrozí o 60 percent viac, že zomrú pred prvým rokom života, ako by rodička mala aspoň 19 rokov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku