Ukrajinský súd nariadil zatknutie Tymošenkovej

Ukrajinský súd nariadil umiestniť expremiérku Juliu Tymošenkovú do väzby. Dôvodom k tomuto kroku je systematické narúšanie súdneho procesu zo strany obžalovanej.

, 05.08.2011 14:43, aktualizované: 21:21
Tymošenková, súd Foto: ,
Bývalá ukrajinská premiérka Julia Tymošenková počas súdneho procesu.
10

Sudca sa rozhodol Tymošenkovú zadržať pre jej pohŕdanie súdom, ktoré okrem iného spočívalo aj v pravidelnom meškaní na pojednávania či odmietaní postaviť sa pred príchodom sudcu do miestnosti.

Okamžite po rozhodnutí o väzbe Tymošenková požiadala, aby jej v súdnej sieni nenasadili putá. Potom v sále vypukol zmätok, policajti sa pretláčali so Tymošenkovej stúpencami, ktorí sa spolu s niektorými právnikmi snažili zabrániť tomu, aby ich vodkyňa bola odvedená do väzenia. Nakoniec zasahovala justičná stráž.

Policajti nakoniec Tymošenkovú odviedli zo sály, kde jej podľa agentúry AFP nasadili putá. Jej stúpenci po celý čas v súdnej sieni kričali „Hanba, hanba“. Súd bol odročený do pondelka 8. augusta.

Tymošenková ironicky žiadala trest smrti

Ukrajinská prokuratúra navrhla uvaliť väzbu na Tymošenkovú, ktorá je obvinená z uzavretia nevýhodného kontraktu na dovoz ruského plynu v roku 2009.

Štátna žalobkyňa súdu navrhla väzbu pre líderku opozície po tom, čo sa v piatok pred súdom ako svedok obžaloby nečakane objavil predseda ukrajinskej vlády Mykola Azarov. Premiér zmluvu označil za „nepredstaviteľné zlyhanie“ a zradu na ukrajinskom ľude. Ak súd potvrdí obvinenie za zneužitie služobného postavenia, hrozí Tymošenkovej až desať rokov väzenia.

Sama Tymošenková tvrdí, že cena za ruský plyn bola jedna z najnižších v Európe a žalobu označuje za politickú pomstu prezidenta Viktora Janukovyča. Na súde Azarova označila „za starého osvedčeného korupčníka“ a prokurátorke ironicky odporučila, aby jej navrhla trest smrti zastrelením. „Dajte jej rovno revolver,“ kričala v súdnej sieni líderka opozície.

Nástupca Tymošenkovej v premiérskej funkcii pri výsluchu nenašiel na plynovej zmluve nič dobré. Azarov povedal, že Tymošenková nebola profesionálne pripravená na rokovania s Ruskom. Dôvodom uzavretia kontraktu podľa neho nebolo zaistiť prospech Ukrajine, ale vyhrať prezidentské voľby v roku 2010, v ktorých nakoniec Tymošenková v súboji s Janukovyčom neuspela.

„Ako vyjednávač bola neprijateľná,“ povedal Azarov. „Niekoľkokrát som sa pýtal (predsedu ruskej vlády) Putina, či musela byť zmluva pre Ukrajinu taká nevýhodná. Po odpoveď ma poslal za Tymošenkovou,“ povedal predseda vlády. Pre Ukrajinu podľa neho jediným šťastím bolo, že sa v roku 2010 podarilo vláde dohodnúť s ruským Gazpromom zľavu.

**Kontrakty sú v poriadku, tvrdia Rusi **

Azarov pred súdom vyhlásil, že jeho vláda sa možno pokúsi plynovú zmluvu s Ruskom súdne vypovedať. Rozhodnutie v tomto smere ešte nepadlo. „Prax ukazuje, že podobné súdne procesy trvajú roky. A Rusko zmluvu nijako neporušilo,“ poznamenal Azarov.

Tymošenková celý súdny proces pomerne živo komentuje na svojom konte na Twitteri. Azarova označila za „experta na kapustu“ a odporučila mu lekárske vyšetrenie, pokoj na lôžku a lipový čaj.

Rusko v piatok vyzvalo na „spravodlivý a nestranný“ priebeh súdneho procesu s Tymošenkovou. Piatkové vyhlásenie ruského ministerstva zahraničných vecí zároveň tvrdí, že kontrakt medzi Ruskom a Ukrajinou o dovoze ruského plynu je v súlade so zákonmi. Podľa Moskvy boli všetky dokumenty „podpísané v prísnom súlade so zákonmi oboch krajín a boli následne riadne podpísané prezidentmi Ruska a Ukrajiny“.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
10 debata chyba