Pád vrtuľníka v Afganistane neprežilo 31 amerických vojakov

Až 31 príslušníkov amerických špeciálnych jednotiek zahynulo po tom, ako sa ich vrtuľník zrútil na východe Afganistanu.

06.08.2011 12:29
Armáda, vojna, topánky Foto:
Ilustračné foto
debata (10)

V sobotu o tom informovala kancelária tamojšieho prezidenta Hámida Karzaja s tým, že pri piatkovej tragédii zomrelo aj sedem Afgancov. Pre príslušníkov medzinárodných jednotiek pôsobiacich v krajine ide o vôbec najsmrteľnejšiu nehodu od invázie do tejto nepokojnej ázijskej krajiny z roku 2001. Karzaj už americkému prezidentovi Barackovi Obamovi zaslal sústrastný telegram.

Podľa afganského ministerstva obrany patrili siedmi Afganci, ktorí pri incidente zomreli, takisto k špeciálnym armádnym jednotkám. Objavili sa však aj správy, že nešlo o členov bezpečnostných zložiek administratívy v Kábule, ale naopak o povstalcov.

K incidentu sa prihlásilo militantné hnutie Taliban, ktoré na helikoptéru vystrelilo raketu a americký stroj typu Chinook celkom zničilo. Vo vrtuľníku v tom čase sedeli vojaci, ktorí sa vracali na svoju základňu z bojovej operácie. Ich stroj havaroval vo východnej provincii Wardák juhozápadne od Kábulu. Oblasť je známa tým, že tam prebiehajú intenzívne boje medzi militantmi a zahraničnými spojencami.

V Afganistane v súčasnosti pôsobí asi 140 tisíc zahraničných vojakov, z nich asi 100 tisíc tam vyslali Spojené štáty. Časť spojencov sa už začala z krajiny sťahovať, pričom tento proces by sa mal zavŕšiť do konca roku 2014. Taliban ale v poslednom čase stupňuje svoje útoky. V uplynulých dňoch a týždňoch sa mu podarilo zavraždiť viacerých kľúčových ľudí okolo premiéra Karzaja vrátane jeho brata alebo starostu Kandaháru.

10 debata chyba