Pád vrtuľníka v Afganistane neprežilo 31 amerických vojakov

06.08.2011 12:29
Armáda, vojna, topánky
Ilustračné foto Autor:

Až 31 príslušníkov amerických špeciálnych jednotiek zahynulo po tom, ako sa ich vrtuľník zrútil na východe Afganistanu.

V sobotu o tom informovala kancelária tamojšieho prezidenta Hámida Karzaja s tým, že pri piatkovej tragédii zomrelo aj sedem Afgancov. Pre príslušníkov medzinárodných jednotiek pôsobiacich v krajine ide o vôbec najsmrteľnejšiu nehodu od invázie do tejto nepokojnej ázijskej krajiny z roku 2001. Karzaj už americkému prezidentovi Barackovi Obamovi zaslal sústrastný telegram.

Podľa afganského ministerstva obrany patrili siedmi Afganci, ktorí pri incidente zomreli, takisto k špeciálnym armádnym jednotkám. Objavili sa však aj správy, že nešlo o členov bezpečnostných zložiek administratívy v Kábule, ale naopak o povstalcov.

K incidentu sa prihlásilo militantné hnutie Taliban, ktoré na helikoptéru vystrelilo raketu a americký stroj typu Chinook celkom zničilo. Vo vrtuľníku v tom čase sedeli vojaci, ktorí sa vracali na svoju základňu z bojovej operácie. Ich stroj havaroval vo východnej provincii Wardák juhozápadne od Kábulu. Oblasť je známa tým, že tam prebiehajú intenzívne boje medzi militantmi a zahraničnými spojencami.

V Afganistane v súčasnosti pôsobí asi 140 tisíc zahraničných vojakov, z nich asi 100 tisíc tam vyslali Spojené štáty. Časť spojencov sa už začala z krajiny sťahovať, pričom tento proces by sa mal zavŕšiť do konca roku 2014. Taliban ale v poslednom čase stupňuje svoje útoky. V uplynulých dňoch a týždňoch sa mu podarilo zavraždiť viacerých kľúčových ľudí okolo premiéra Karzaja vrátane jeho brata alebo starostu Kandaháru.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Perla Ruža Color

Perla Ruža Color

34,99
Rozeta

Rozeta

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk