V afganskej oblasti, kde zostrelili americký vrtuľník, sa bojuje

V oblasti stredného Afganistanu, kde v sobotu zrejme povstalci extrémistického hnutia Taliban zostrelili vrtuľník s 38 osobami vrátane troch desiatok elitných amerických vojakov, pokračujú boje.

07.08.2011 15:03
vojenská helikoptéra Foto: ,
Na snímke transportná helikoptéra Chinook, rovnaký typ helikoptéry sa zrútil v noci na sobotu v centrálnej provincii Vardak, západne od Kábulu.
debata

O pokračujúcich bojových operáciách medzinárodných a afganských jednotiek proti povstalcom informovala  agentúra AP s odvolaním sa na afganské oficiálne zdroje.

Velenie NATO ani americké vedenie zatiaľ oficiálne zostrelenie vrtuľníka nepotvrdili, pretože vyšetrovanie ešte neuzavreli. Aliančná misia ISAF v sobotu večer iba potvrdila, že pri páde vrtuľníka prišlo o život 30 amerických vojakov, sedem príslušníkov špeciálnych afganských síl a ako jediný civilista tlmočník.

Zdroje zo Severoatlantickej aliancie bez ďalších podrobností oznámili, že operácie na vyzdvihnutie pozostatkov osôb z vrtuľníka sa už začali.

Podľa afganských zdrojov vrtuľník Chinook s tromi desiatkami amerických vojakov, väčšinu príslušníkov elitnej protiteroristickej jednotky amerického námorníctva SEAL Team Six, na palube zostrelili v okrese Sajda Abad v provincii Vardak povstalci. Povstalecké hnutie Taliban sa k zodpovednosti prihlásilo už v sobotu.

Hovorca vardackej vlády Šahidulláh Šahíd uviedol, že v oblasti stále prebieha spoločná operácia amerických a afganských síl. Povstalci počas bojov utrpeli straty, ale sami už v sobotu priznali len osem mŕtvych. Iné informácie o obetiach bojov nie sú k dispozícii.

debata chyba