V Londýne vypukli nové nepokoje, zadržali už cez 200 výtržníkov

08.08.2011 11:45, aktualizované: 20:47
Londýn, nepokoje
Policajti zablokovali cestu pri horiacich autách na ulici v štvrti Hackney. Autor:

V Londýne v pondelok popoludní opäť vypukli nepokoje, ktoré zachvátili štvrť Hackney na severovýchode, rovnako ako Peckham a Lewisham na juhu mesta.

V Hackney hádzali výtržníci na policajtov kamene a odpadkové koše. V Peckhame začalo horieť v jednom z domov.

Kvôli vlne násilia, ktorá cez víkend začala v chudobnej štvrti Tottenham na severe metropoly, sa vrátila z dovolenky ministerka vnútra Theresa Mayová. Po stretnutí s vedením londýnskej polície oznámila, že bolo zatknutých vyše 210 ľudí a 25 z nich bolo obvinených. Viac ako 35 policajtov utrpelo pri zásahoch zranenia.

Násilie prepuklo v Hackney údajne potom, čo polícia zastavila a prehľadala muža, u ktorého ale nič podozrivé nenašla. V krízovej oblasti je asi 200 policajných ťažkoodencov a polícia sem vysiela ďalšie posily. Násilníci vyzbrojení drevenými a kovovými tyčami útočia aj na policajné vozy. Nad oblasť nepokojov boli vyslané policajné helikoptéry.

Výtržníci, väčšinou mladíci, tiež rozbili výklady niekoľkých obchodov a niektoré vyrabovali. Zapálili niekoľko áut a kontajnerov na odpadky a pokračovali v náhodnom ničení automobilov.

Násilie sa prvýkrát prenieslo do štvrtí Peckham a Lewisham na juhu mesta, kde sú miestne sídliská známe vysokou nezamestnanosťou a kriminalitou. Podľa londýnskeho dopravného podniku je centrum Peckhamu neprejazdné, pretože tu horí autobus. Niekoľko automobilov bolo zapálených v Lewishamu.

V Peckhame násilie eskalovalo požiarom, ktorý zachvátil obchod a dom nad ním a ku ktorému prišli hasiči až po najmenej 20 minútach a potom, čo sa policajtom podarilo vyhnať z ulice násilníkov.

Večer sa tiež objavili prvé správy o nepokojoch mimo Londýna. Podľa svedkov skupiny mladíkov rozbíjali výklady v nákupnom stredisku Bullring v Birminghame na severe Anglicka a dostali sa do stretu s políciou.
Theresa Mayová opakovane zdôraznila, že strojcovia násilia budú potrestaní a že pre počínanie davu neexistuje ospravedlnenie. „Nepokoje v Tottenhamu v sobotu v noci a následné násilnosti v ďalších častiach Londýna sú úplne neprijateľné,“ vyhlásila Mayová po stretnutí s vedením polície. Témou rokovania bola stratégia na noc, ktorá by mala predísť ďalším potýčkam.

Rovnako ako Mayová prerušil dovolenku aj londýnsky starosta Boris Johnson, ktorý sa do metropoly vráti v utorok. Londýnska tlač ho skritizovala, že sa nevrátil už skôr.

V niekoľkých štvrtiach vrátane oblastí Angel, Islington, Wood Green, Kentish Town a Lewisham samoobsluhy aj niektoré malé obchody pre istotu stiahli rolety.

Nepokoje vypukli v Tottenhame v sobotu v noci. Predchádzal im pôvodne pokojný protest kvôli zastreleniu dvadsaťdeväťročného Marka Duggana, ktorý prišiel o život pri akcii policajného tímu bojujúceho proti černošským gangom.

Mayová rovnako ako vicepremiér Nick Clegg, ktorý navštívil Tottenham, vinili z násilia výhradne zločinecké živly. „Toto násilie nemalo nič spoločné so smrťou Marka Duggana,“ povedal Clegg.

Avšak podľa ďalších názorov sú nepokoje aj odrazom hlbšieho napätia v čase hlbokých škrtov a pochmúrnych ekonomických vyhliadok. „Je to len pohľad do priepasti,“ povedal bývalý predstaviteľ londýnskej polície John O'Connor.

Nezamestnanosť sa v priemere v Británii zatiaľ výrazne nezvýšila, ale je najvyššia medzi mladými a obzvlášť vo štvrtiach ako Tottenham alebo Hackney. Londýn tiež zažil za posledný rok rozsiahle nepokoje pri protestoch proti zvýšeniu školného a odborárske manifestácie tento rok v marci.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku