Výtržnosti se presunuli do centra Manchestru a Birminghamu

, 09.08.2011 08:34, aktualizované: 23:24
Anglicko, nepokoje
Výtržníci vykrádajú obchod počas nepokojov v centre Birminghamu. Autor:

Nepokoje vo Veľkej Británii pokračujú v utorok večer už štvrtý deň.

V Salforde na predmestí Manchestru sa násilníci večer vlámali do niekoľkých obchodov, zapálili niekoľko áut a založili požiar v jednej budove. V Salforde tiež napadli kameramana BBC a novinárov z ďalšej televízie ITN. Rovnako skupina mladých výtržníkov zaútočila na auto rozhlasu BBC.

Polícia vyzýva občanov, aby sa vyhýbali stredu Manchestru, kde bol zapálený jeden obchod s odevmi. Asi stočlenný gang prenikol do nákupného strediska Arndale a vykrádal obchody s oblečením a s topánkami, než na miesto dorazila polícia. V centre mesta niekoľko stoviek násilníkov naďalej bojuje s políciou a rozbilo niekoľko výkladov. Zatknutých bolo zatiaľ sedem ľudí.

Niekoľko obchodov rozbili výtržníci vo West Bromwich v Birminghame, kde tiež zapálili dve autá. V samotnom Birminghame ďalšie gangy vyrabovali niekoľko obchodov, zapálili pár automobilov a pokračujú v stretoch s políciou.

K menším zrážkam došlo v neďalekom Wolverhamptone. Naopak ulice Londýna sú zatiaľ väčšinou pokojné a na mnohých miestach vyľudnené. V obvykle preľud­nenom Camdene sú vonku viacmenej len policajti.

Problémy boli zatiaľ hlásené len z Canning Town vo východnom Londýne, kde výtržníci hádzali na policajtov fľaše a tehly. Niekoľko ľudí bolo zatknutých.

Muž, ktorého smrť vyvolala násilie, na políciu nestrieľal

Všetko sa začalo v sobotu večer, keď sa asi 300 rozhnevaných obyvateľov Londýna zhromaždilo pred sídlom tottenhamskej polície na protest proti smrti 29-ročného Marka Duggana, ktorého počas akcie zastrelili muži zákona, po tom, ako na nich mladík tmavej pleti údajne vystrelil. Mark však na políciu nestrieľal. V utorok to oznámila nezávislá policajná inšpekcia (IPCC), podľa ktorej zbraň, ktorú našli na mieste incidentu, nenesie známky streľby.

Vyšetrovacia komisia dospela k záveru, že policajti vystrelili na Marka Duggana dvakrát. Osudná pre neho bola strela, ktorá ho zasiahla do hrudníka. Jedna zo striel tiež skončila vo vysielačke jedného z policajtov.

Príbuzní Duggana vykresľujú ako rodinne založeného človeka, ale niektoré britské noviny písali aj o jeho napojení na miestne gangy a predaj drog.

Nepokoje si vyžiadali prvú obeť

Londýnske nepokoje majú už aj prvú obeť. V nemocnici v utorok zomrel dvadsaťšesťročný muž, ktorého v noci vo štvrti Croydon na juhu metropoly našli postreleného v aute. Polícia zatiaľ nezverejnila ďalšie podrobnosti prípadu.

Policajti v noci z pondelka na utorok v Londýne zadržali viac ako 200 výtržníkov a celkový počet zadržaných od začiatku nepokojov už prekročil 450.

Počas násilia bolo zatiaľ zranených 44 policajtov a 14 civilistov. Je medzi nimi asi šesťdesiatročný muž, ktorého život ohrozuje poranenie hlavy.

„Londýn sa prebudil do šokujúceho rána,“ povedal zástupca šéfa Scotland Yardu Steven Kavanagh. „Londýnska polícia bola preťažená tak, ako to nikdy nezažila,“ zdôraznil. 

V uliciach bude 16 000 policajtov, zasadne parlament

V utorok večer bude v londýnskych uliciach zabezpečovať poriadok 16 000 policajtov, teda trojnásobok oproti predošlej noci. Britský premiér David Cameron to oznámil po zasadnutí vládneho krízového štábu. Zdôraznil, že kabinet urobí všetko pre obnovenie poriadku.

Cameron informoval, že príslušníkom londýnskej polície budú zrušené všetky dovolenky a voľná. Navyše z celej krajiny do metropoly prídu policajné posily.

Premiér však neoznámil drastickejšie opatrenia, o ktorých sa v utorok ráno špekulovalo – napríklad nasadenie armády, prípadne vyhlásenie zákazu vychádzania. Zvolal však na štvrtok na jeden deň parlament, ktorý je teraz na prázdninách, a bude ho informovať o situácii.

„Ľudia by nemali pochybovať o tom, že urobíme všetko pre to, aby sa do britských ulíc vrátil poriadok,“ povedal premiér po zasadnutí krízového štábu.

Po najhorších násilnostiach v Londýne za viac ako 20 rokov Cameron odkázal výtržníkom, že pocítia „plnú silu zákona“. „Ak ste dostatočne starí na to, aby ste páchali také zločiny, ste dosť starí na to, aby ste čelili trestu,“ povedal v súvislosti s tým, že väčšinu násilia majú na svedomí gangy mladistvých. „Neničíte len životy ostatných a svojej komunity, ale môžete zničiť aj život sami sebe,“ vyhlásil Cameron, ktorý sa kvôli násiliu predčasne vrátil z dovolenky.

Medzi zatknutými je mnoho tínedžerov

Polícia uviedla, že zatkla 138 výtržníkov v Birminghame. Výtržníci v noci z pondelka na utorok zničili v meste s približne milión obyvateľmi najmenej 30 obchodov a ostatných budov. Približne 800 zamaskovaných výtržníkov vtrhlo do najväčších obchodných centier v meste a lúpilo v obchodoch. V centre mesta podpálili výtržníci policajnú stanicu, uviedla westmidlandská polícia. Proti výtržníkom zasahovalo 400 policajtov.

„Minulá noc bola skutočne hrozná pre krajinu a veľmi zlá pre Birmingham,“ povedal vedúci policajný komisár Chris Smith. „To nebol nahnevaný dav, to bol chamtivý dav. Mali sme dočinenia s nečestnosťou a výtržnosťami.“ Podľa Smitha „mnohí zatknutí boli neuveriteľne mladí“. „Sú to tínedžeri, dievčatá a chlapci. Apelujem na ich rodičov a širšiu verejnosť, aby sa presvedčili, že túto noc nepôjdu von, ale zostanú doma, kde sú v bezpečí.“

V Liverpoole horeli viaceré autá, zatiaľ čo v Bristole polícia bojovala proti asi 150 vandalom. 

Podľa združenia britských poisťovní (ABI) boli počas doterajších troch nocí nepokojov v Londýne a v ďalších mestách spôsobené škody za desiatky miliónov libier. Združenie maloobchodníkov (BRC) vyjadrilo obavy, že pre niektoré menšie firmy môžu byť straty natoľko kritické, že ich to prinúti zastaviť činnosť. Ľudia a firmy, ktorí neboli proti násilnostiam poistení, však môžu požadovať odškodné na polícii.

Budova v plameňoch na južnom predmestí Londýna...
Požiarnik prechádza popri horiacom dome v...
+11Policajti zablokovali cestu pri horiacich...
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku