Líbya a Irán vyzývajú BR OSN, aby zakročila voči Veľkej Británii

10.08.2011 13:36
Veľká Británia, gangy, nepokoje
Podľa predstaviteľov Líbye a Iránu sa vo Veľkej Británii konajú pokojné manifestácie, voči ktorým táto krajina brutálne zasahuje. Na snímke rabujúce gangy v uliciach Birminghamu. Autor:

Líbya a Irán sa vyslovili za to, aby sa situáciou vo Veľkej Británii zaoberala Bezpečnostná rada OSN. Líbya tiež vyzvala britského premiéra Davida Camerona k demisii, pretože vraj pre zákroky proti nepokojom v britských mestách stratil akúkoľvek legitimitu.

Obe tieto krajiny sú často terčom kritiky Západu kvôli údajnému porušovaniu ľudských práv. Záujem Líbye chopiť sa príležitosti, akú udalosti v Británii poskytujú, je o to väčšia, že Británia sa veľmi aktívne podieľa na leteckých operáciách, ktorými NATO podporuje líbyjských protivládnych povstalcov.

„Cameron a jeho vláda musia odstúpiť s ohľadom na ľudové manifestácie proti nim a vzhľadom na policajné represie proti demonštrujúcim, ktorí sa týchto pokojných manifestácií zúčastnili,“ povedal námestník líbyjského ministerstva zahraničných vecí Chálid Káim.

Cameron a jeho vláda podľa neho „stratili akúkoľvek legitimáciu. Manifestácie ukazujú, že britský ľud odmieta túto vládu, ktorá sa snaží presadiť sa silou.“

Káim vyzval „Bezpečnostnú radu a medzinárodné spoločenstvo, aby pred týmto flagrantným útokom na práva britského ľudu nezostali stáť so skríženými rukami“.

Iránsky prezident Mahmúd Ahmdínedžád po zasadnutí vlády vyhlásil, že postup britskej polície je neprijateľný a vyzval Bezpečnostnú radu OSN, aby zasiahla.

„Britskí vedúci predstavitelia by sa namiesto zaujatia odporu mali držať na strane obyvateľstva a počúvať ho. Urobili by lepšie, keby namiesto posilňovania jednotiek v Iraku, Afganistane a Líbyi s cieľom drancovať ropu mysleli na svoje obyvateľstvo,“ vyhlásil prezident.

Zároveň odsúdil „mlčanie“ Spojených národov k situácii v Británii. Keby bola stotina takýchto zločinov spáchaná v krajine, ktorá je nepriateľská voči Západu, OSN a organizáciám, ktoré tvrdia, že bránia ľudské práva, spustili by krik. Je to skúška, či sa Bezpečnostná rada odváži odsúdiť jedného zo svojich stálych členov," povedal Ahmadínedžád. Irán už v utorok postup britskej vlády odsúdil a vyzval ho k dialógu s „protestujúcimi“.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku