V Somálsku sa vo veľkom rozkráda pomoc, predáva sa za drahé peniaze

V Somálsku ukradli tisíce vriec s potravinovou pomocou pre obete hladomoru, ktorá sa potom predáva na trhoch v hlavnom meste Mogadišu. Na základe vlastných zistení s touto informáciou prišla agentúra AP. Potravinovú pomoc v Somálsku potrebuje podľa OSN viac ako 3,2 milióna ľudí, teda asi polovica obyvateľov. Svetový program pre výživu (WFP) prvýkrát priznal, že už dva mesiace vyšetruje rozkrádanie potravín.

15.08.2011 18:56
Somálsko, hlad, smäd, sucho, hladomor Foto:
Vyhladovaný detský organizmus sa len s veľkými ťažkosťami dáva opäť do poriadku.
debata (18)

AP tvrdí, že na trhoch v Mogadišu sa predáva množstvo vriec s pečiatkou WFP, americkej agentúry pre rozvojovú pomoc USAID a japonskej vlády. Na najmenej ôsmich miestach sa pomoc – kukurica, obilniny alebo špeciálne arašidové maslo pre hladujúce deti – predávala vo veľkom. Našla sa však aj v mnohých menších obchodoch.

Podľa nemenovaného mogadišského činiteľa obchodníci rozkradnú možno až polovicu pomoci. Hody nastali predovšetkým v poslednej dobe, keď pomoc do metropoly začala prúdiť vo väčšej miere a prakticky bez kontroly. Osem obchodníkov uviedlo, že jedlo kúpili od muža, ktorého zo sprenevery pomoci obvinila OSN už minulý rok. Ani po tom, čo sa pomoc dostane k tým, čo ju potrebujú, si ňou Somálčania nemôžu byť istí. Napríklad rodiny vo vládnom tábore Badbado uviedli, že keď si ich novinári s pridelenou pomocou vyfotili, potraviny museli vrátiť.

Rozsah krádeží vyvoláva pochybnosti o ochote humanitárnych organizácií a somálskej vlády bojovať s korupciou a vyvoláva otázky, do akej miery podobné incidenty napomáhajú občianskemu konfliktu v krajine.

WFP uviedol, že systém kontroly zosilnel, ale vzhľadom na problémovú prístupnosť do niektorých častí krajiny nemožno ďalšie útoky a spreneveru pomoci úplne vylúčiť.

Východoafrické Somálsko a ďalšie krajiny tzv. Afrického rohu sužuje najhoršie sucho za posledných 60 rokov. V Somálsku už dvadsať rokov chýba fungujúca vláda a radikálni islamisti hlásiaci sa k teroristickej siete Al-Kajdá bráni dodávkam potravín do južných oblastí, ktoré sú najviac postihnuté hladom. Pre presun veľkého množstva ľudí a zlé hygienické podmienky Východoafričanov podľa medzinárodných organizácií ohrozuje aj cholera.

Organizácia obhajujúca ľudské práva Human Rights Watch vo svojej správe obvinila z podielu na kríze v Somálsku islamsitické hnutie Šabáb i somálsku prechodnú vládu. Spolu s mierovými jednotkami Africkej únie AMISOM vraj nesú podiel na zločinoch, ktoré sa tu odohrali a tým zhoršili situáciu obyvateľstva.

Podľa 58-tisíc strán tohto dokumentu, založeného predovšetkým na rozhovoroch so somálskymi utečencami, v Mogadišu strieľali všetky zapojené strany a zabíjali nevinných ľudí. Organizácia všetkých aktérov vyzvala, aby prestali s porušovaním ľudských práv civilistov a vyzvala k založeniu vyšetrovacej komisie v rámci OSN, ktorá by určila páchateľa násilností. USA, EÚ a OSN by mali podľa nej vyvíjať tlak na prechodnú vládu, aby svoje kroky vysvetlila.

Ľudia z južného Somálska utekajú zo svojich...
Ľudia z južného Somálska utekajú zo svojich...
+18Ľudia z južného Somálska utekajú zo svojich...
18 debata chyba