Gorbačov: Putina Rusko nezaujíma, nádej je v Medvedevovi

Niekdajší líder Sovietskeho zväzu Michail Gorbačov sa v rozhovore pre nemecký týždenník Der Spiegel pustil do súčasného ruského premiéra Vladimira Putina.

16.08.2011 08:10
Putin, Medvedev Foto: ,
Ruský prezident Dmitrij Medvedev (vpravo) a premiér Vladimir Putin
debata (14)

Ten podľa neho nesleduje záujmy svojej krajiny, ale iba svoje vlastné. Posledný líder dnes už neexistujúceho bloku nezostal nič dlžný ani Putinovej vládnej strane Jednotné Rusko, ktorú prirovnal ku komunistickej strane zo sovietskych čias. Gorbačov však vidí nádej v súčasnom prezidentovi Dmitrijovi Medvedevovi, ktorého označil za „vzdelaného“ muža, no bez reálnej moci.

„Putin chce zostať pri moci, no nie sa zaoberať našimi najpálčivejšími problémami – vzdelávaním, zdravotníctvom či chudobou. On a jeho strana chcú zachovať status-quo, v tom nie je žiadny pokrok,“ povedal pre Spiegel laureát Nobelovej ceny mieru. „Ťahajú nás späť do minulosti, pričom krajina súrne potrebuje modernizáciu. Strany sú iba bábkami v rukách režimu,“ dodal Gorbačov.

Na margo častého porovnávania Putina s Medvedevom uviedol, že súčasný prezident je „vzdelaný muž získavajúci skúsenosti, no potrebuje spoľahlivú silu“, aby mohol presadiť svoje plány. Gorbačov však napriek všetkému nemá obavy o demokratickú budúcnosť svojej vlasti. Demokracia v Rusku bude podľa neho „napredovať, síce s bolesťami a ťažkosťami, no diktatúra sa už nevráti“. Ako však varoval, „sme iba na pol ceste“.

14 debata chyba