Ženy majú poznať minulosť mužov. Zastaví to násilie?

Britka Clare Woodová spoznala Georgea Appletona na sociálnej sieti Facebook. Bežný príbeh dnešnej doby sa skončil brutálnou vraždou.

16.08.2011 08:30
násilie na ženách Foto: ,
Žena zapaľuje sviečky počas dňa venovanému boju proti násiliu páchanému na ženách.
debata (1)

Appleton Woodovú v roku 2009 zaškrtil a jej telo podpálil. O niekoľko dní nato spáchal samovraždu. Stretla by sa Woodová niekedy s Appletonom osobne, ak by vedela, že už v minulosti zaútočil na ženy?

„Moja dcéra nebola hlúpa. V prípade, že by mala informácie, zmizla by od neho v priebehu sekundy,“ citoval denník Daily Mail Michaela Browna, Woodovej otca. Ten je jednou z tvárí kampane s názvom Clare's law. Jej výsledkom má byť zákon, podľa ktorého by ženy mohli jednoduchšie zistiť, či sa v minulosti mužov, ktorých poznajú, nachádza niečo podozrivé. Týkať by sa to malo aj známostí na internete.

Rozbehnutá kampaň

Televízia BBC potvrdila, že návrhom sa zaoberá ministerstvo vnútra. „Bojovať proti násiliu páchanému na dievčatách a ženách je prioritou vlády,“ uviedla šéfka rezortu Theresa Mayová. Ku kampani sa pridali viacerí politici.

„Ak má polícia informáciu o tom, že niekto má násilnú minulosť, mala by byť schopná sa s ňou podeliť so všetkými, ktorých by to mohlo postihnúť,“ citovala BBC labouristickú političku Hazel Blearsovú. „V prípade, že sa niekto rozhodne pokračovať vo vzťahu s človekom, ktorý sa k predchádzajúcim partnerom správal násilnícky, minimálne by o tom mal byť informovaný,“ tvrdí Blearsová.

„Fakty a štatistiky hovoria, že v tejto krajine má domáce násilie rozmery epidémie,“ uviedol pre BBC Brown. „Bol by som rád, ak by ženy mali viac ochrany, keď sa jej už nedostalo mojej dcére.“

Podľa organizácie Women's Aid, ktorá pomáha obetiam, sa až štvrtina žien stretne s prejavmi domáceho násilia. U mužov je to šestina.

Opatrný prístup?

Návrh má však i kritikov, ktorí tvrdia, že je potrebná opatrnosť, lebo ide o osobné údaje.

„Sme za to, aby sme bojovali proti násiliu páchanému na ženách, ale musíme si byť istí, že to nepovedie k zbytočným procedúram. Aby ženy nežiadali dôverné informácie o svojich priateľoch bez riadneho zdôvodnenia,“ citovala stránka examiner.com Roberta Bucklanda, člena právneho výboru Dolnej snemovne. „Nemôže to byť systém, v ktorom ľudia jednoducho prídu na policajnú stanicu, povedia meno možného budúceho partnera a zistia o ňom všetko. Musí v tom existovať prísna kontrola,“ tvrdí poslanec za vládnucu Konzervatívnu stranu.

Kampaň je inšpirovaná osudom iného zákona, ktorý sa v Británii týka sexuálnych násilníkov. Tých zaznamenáva register, ktorý vznikol ako reakcia na vraždu osemročného dievčatka Sarah Payneovej.

„Bolo by určite dobré, ak by žena mala možnosť vedieť, či jej nový partner má za sebou históriu násilných činov. V niektorých štátoch USA to už funguje,“ povedal pre Pravdu Russell Dobash z univerzity v Manchestri, ktorý sa zaoberá správaním násilníkov. Aj odborník však upozorňuje na otázku prístupu k osobným údajom.

„Problém je tiež to, že o mnohých prípadoch domáceho násilia sa nikdy nedozvieme, teda o tom nejestvuje záznam,“ pripomína Dobash.

Problém internetu

Psychologička Nicola Grahamová-Kevanová tvrdí, že i muži by mali mať prístup k údajom partneriek. Vysvetľuje tiež, že naše správanie mení fakt, že si dnes často hľadáme partnerov na internete.

„Navrhovaný zákon by mohol byť užitočný, keďže sa menia pravidlá, za ktorých sa ľudia zoznamujú. Predtým fungovali v rámci reálnej sociálnej siete. Na násilníka preto mohol niekto skôr upozorniť ako pri kontaktoch na webe,“ povedala pre Pravdu odborníčka z univerzity v strednom Lancanshire.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba