Teraz je Mustafa Džalíl predsedom Dočasnej národnej rady a po definitívnom páde Kaddáfího pravdepodobne budúcim najvyšším predstaviteľom štátu. Možno sa mu do toho však ani veľmi nechce, keďže si uvedomuje problémy, aké má krajina pred sebou.
"Líbyjčania si musia uvedomiť, že prichádzajúce časy nebudú prechádzka ružovým sadom. Čelíme mnohým výzvam a máme veľa zodpovednosti,“ uviedol Džalíl vo svojom vyhlásení v pondelok. "Začneme s liečením rán a podaním si rúk. Vyzývam všetkých Líbyjčanov, aby boli zdržanliví a chránili majetok a životy ostaných,“ uviedol šéf povstalcov.
"Nie som si istý, či chce Džalíl viesť krajinu. Vyzerá to tak, že jeho ambícia je ohraničená tým, že by bol lídrom v prechodnom období,“ uviedol pre Pravdu Daniel Serwer z Univerzity Johna Hopkinsa. "Džalíla mnohí Líbyjčania rešpektujú za to, že rezignoval ešte počas Kaddáfího vlády, čo ho však, samozrejme, robí zradcom v očiach ľudí, ktorí zostávajú oddaní režimu. Podľa mňa teraz hovorí správne veci. Otázkou je, nakoľko bude Dočasná národná rada schopná zabezpečiť právo a poriadok a prechod k novému politickému systému,“ pripomína expert z Blízkovýchodného inštitútu.
"Práve to, že Dočasná národná rada tvrdí, že neprevezme moc, ale bude sa len snažiť vytvoriť podmienky na fungovanie krajiny, je jej najväčšou prednosťou,“ myslí James Denselow. "Jej najväčšou slabosťou je zase to, že jednota, ktorú dosiahla, sa po skutočnom Kaddáfího páde pravdepodobne stratí,“ uviedol pre Pravdu britský odborník na arabský svet.
"Dá sa predpokladať, že sa dočasná vláda zmení,“ hovorí i Wayne White z Rady pre blízkovýchodnú politiku vo Washingtone. "Väčšinu vojenských víťazstiev zaznamenali povstalci na západe, hoci boli horšie vyzbrojení. Sily na východe pritom dlhé mesiace viazal boj o mesto Brega. Rebelanti zo západu tak budú s veľkou pravdepodobnosť požadovať väčší podiel na moci,“ povedal pre Pravdu White.
Viacerí odborníci pritom tiež upozorňujú na problém neexistujúcich inštitúcií, ktoré by sa dali použiť do budúcnosti. Kaddáfího režim totiž vládol prakticky bez nich.
"Rebelanti chcú, aby sa Líbyjčania uzmierili, hovoria o demokratickej krajine, hoci to môže znamenať čokoľvek. Ako to však chcú dosiahnuť, nie je jasné. Nemajú absolútne žiadne existujúce štruktúry, ktoré by mohli použiť,“ uviedol pre britský denník Evening Standard George Joffe, expert na Líbyu z Cambridgeskej univerzity.