O mužovi, ktorý vládol Líbyi 42 rokov, je známe, že má pod areálom Báb al-Azízíja v Tripolise bunkre. Podľa niektorých bývalých činiteľov tento komplex s odľahlými časťami Tripolisu spájajú dlhé tunely, ktoré vytvárajú ukrytú sieť, ktorá by mohla byť rýchlu únikovou cestou.
Tunely videlo len niekoľko ľudí a nie je isté, či existujú. Toto údajné „podzemné mesto“ však zodpovedá povesti, ktorú Kaddáfí vytváral a ktorá ako zmes lstí, klebiet a mýtov vyvolávala neistotu medzi Líbyjčanmi a zmätok v radoch jeho oponentov.
Je vraj po infarkte, pripútaný na lôžku
Počas šiestich mesiacov revolty sa Kaddáfí často takmer ako prízrak náhle objavoval na verejnosti a potom zase mizol, bol nepolapiteľný. A keď povstalci v pondelok ráno obsadili väčšinu Tripolisu, opäť sa stal duchom. Mnoho povstalcov je presvedčených, že sa skrýva v rozľahlej Báb al-Azízíji. Vysokopostavený činiteľ Fath Badža informoval o správach, podľa ktorých takmer sedemdesiatročný Kaddáfí utrpel srdcový infarkt a je v areáli, pripútaný na lôžku.
Keď rebeli komplex v utorok prepadli, našli v ňom hromady zbraní, jeden z golfových vozíkov, na ktorých sa Kaddáfí vozil, beduínsky stan, kde Kaddáfí zasadal. Jeho nie. Nie je známe, či tam bol a utiekol, alebo či sa tam vôbec nenachádzal.
„V Tripolise je veľa potkaních dier. Hľadáme ho v takých dierach,“ povedal hovorca povstaleckých oddielov Ahmad Bani.
Kým je Kaddáfí na úteku, môže udrieť. Prorežimné jednotky zostávajú na predmestí Tripolisu a môžu kedykoľvek zasiahnuť, tvrdia povstalci. Nie je známe ani miesto pobytu dvoch Kaddáfího synov Chámisa a Mutasima, ktorí velia elitným komandám.
Mohol by utiecť cez púšť
V rukách Kaddáfího zostávajú aj dve veľké mestá: pobrežná Syrta ležiaca východne od Tripolisu a Sabha nachádzajúca sa hlboko v púšti asi 650 kilometrov južne od Tripolisu. V Sabhe sa nachádzajú početné vojenské sily a základňa armádneho letectva a keby sa do nej Kaddáfí dostal, bola by to pre neho možnosť jednoduchého úniku púšťou do susedného Nigeru alebo do Čadu. Podľa hovorcu Báního je možné, že Kaddáfí je v Sabhe, aj keď „je to len jedna z mnohých možností“.
Povstalci sa domnievajú, že Kaddáfí bol v posledných mesiacoch, ktoré sprevádzali letecké údery NATO na ciele, vrátane tých v Tripolise, v neustálom pohybe, aj keď oddeliť skutočnosť od legendy je aj v tejto veci ťažko. Kaddáfí sa zároveň obklopil aureolou tajomstva. „Som na mieste, kde ma nemôžete dostať,“ povedal pred niekoľkými týždňami vo zvukovom zázname v štátnej televízii. „Žijem v srdciach miliónov“.
Tajomné podzemné tunely
Počas povstania prekvapil svojich stúpencov, keď sa náhle objavil na hradbách historického Červeného hradu na hlavnom námestí v Tripolise, aby prehovoril k zástupom. Podľa niektorých bývalých zasvätencov pevnosť s asi tri kilometre vzdialenou Báb al-Azízíjou spája tunel.
Muhammad Džanbava, koordinátor niekoľkých opozičných zoskupení v Tripolise, povedal, že povstalci sa domnievajú, že Kaddáfí sa pohyboval medzi domami svojich synov, spal v nemocnici a dokonca v hoteli Rixos, kde bývajú zahraniční novinári.
O Báb al-Azízíji sa vie, že je v nej bunker, ktorý pre Kaddáfího navrhli západonemeckí inžinieri, aby odolal silným útokom.
Abdal Munajm Huní, Kaddáfího stúpenec pri prevrate, ktorý Kaddáfího v roku 1969 priviedol k moci, priznal, že údajnú sieť tunelov nikdy nevidel. Ale niekdajší líbyjský minister zahraničia Muá Kusá vraj áno, povedal Huní, a opísal mu ich a spomínal aj tunel medzi Báb al-Azízíjou a hotelom Rixos.„Zmenil celé podlažie hotela na veliteľské ústredie,“ povedal Huní, ktorý predtým, ako sa pridal k povstalcom vykonával rad funkcií.
Kaddáfí sa vždy skrýval
Exilová opozičná skupina Národný front záchrany Líbye v roku 1984 pri pokuse o atentát na Kaddáfího na Báb al-Azízíju odvážne zaútočila. Faíz Džibríl, ktorý sa podieľal na plánovaní útoku, povedal, že atentátnici sa pokúsili zmapovať to, čo pokladali za za cesty Kaddáfího tunelov. Faíz Džibrílpovedal, že jeho skupina mapovala tunely z Báb al-Azízíje k takzvanému Červenému hradu a ďalším miestam v Tripolise. Bunker bol dokonca aj pod zoologickou záhradou, povedal.
Skrývanie bolo pre Kaddáfího typické počas celej jeho vlády. Bání, ktorý bol dôstojníkom v Kaddáfího letectve, a po prebenutí k povstalcom sa stal hlavným hovorcom ich ozbrojených síl, dodal, že líbyjský vodca prežil 52 pokusov o atentát. Po niektorých jeho protivníkov obesili na námestiach, aby režim zastrašil ďalších oponentov Kaddáfího, ktorí by sa o podobné akcie chceli znova pokúsiť.