Schmitt: Označovanie Esterházyho za vojnového zločinca je neprijateľné

25.08.2011 07:43
Schmitt, maďarský prezident
Maďarský prezident Pál Schmitt. Autor:

Maďarský prezident Pál Schmitt považuje za neprijateľné, aby bol bývalý československý politik János Esterházy na Slovensku označovaný za vojnového zločinca, keďže ide o "skutočného demokrata a humanistu".

Podľa tlačovej agentúry MTI sa tak vyjadril vo svojom liste, ktorý v stredu zaslal slovenskému prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi. Schmitt týmto spôsobom reaguje na Gašparovičove výroky v aktuálnom rozhovore pre slovenský dvojtýždenník Bojovník, kde Esterházyho označil za prívrženca Hitlera a fašizmu a skritizoval tiež odhalenie jeho sochy v Košiciach.

Ako uviedla MTI, prezident prijal slová hlavy susedného štátu „s poľutovaním a nepochopením“, pričom poukazuje na opakované snahy terajšej i predošlých maďarských vlád o Esterházyho rehabilitáciu.

Podľa Schmitta bol líder maďarskej menšiny v medzivojnovom Československu jediným členom parlamentu slovenského štátu, ktorý v roku 1942 hlasoval proti zákonu o vysťahovaní Židov. Ako dodáva, Esterházy vždy odmietal nielen fašizmus, ale aj komunizmus, a posledné roky života strávil v sovietskych a československých väzniciach. Schmitt svoj list zakončil vyjadrením nádeje, že nadchádzajúce stretnutie s Gašparovičom v Budapešti bude zamerané na spoločné hodnoty oboch krajín.

Podľa MTI „útok na Esterházyho pamiatku“ v utorok odsúdil aj podpredseda maďarskej vlády Zsolt Semjén, ktorý ho označil za „urážku maďarského národa a katolíckej cirkvi a porušenie univerzálnych ľudských práv“. Gašparovičove výroky odsúdilo aj maďarské ministerstvo zahraničných vecí, podľa ktorého odrážajú ideológiu neprispievajúcu k rozvoju vzájomných vzťahov.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Sweet farebné ruže a gerbery

Sweet farebné ruže a gerbery

49,99
Sweet ružové ruže a biele frézie

Sweet ružové ruže a biele frézie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk