Brazílsky chirurg spomína na 'neuveriteľný' Kaddáfího bunker

Brazílsky chirurg Liacyr Ribeiro, ktorý v roku 1994 operoval líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu vačky pod očami, v rozhovore pre agentúru AFP zaspomínal na vzácnu príležitosť navštíviť "neuveriteľný" Kaddáfího bunker v hlavnom meste Tripolise.

25.08.2011 13:02
Kaddáfí vo Francúzsku Foto:
Zvrhnutý líbyjský vodca Muammar Kaddáfí.
debata (2)

Ribeiro, uznávaný 70-ročný chirurg, ktorý má v Riu de Janeiro niekoľko ordinácií, sa zúčastnil v Tripolise chirurgického kongresu, keď ho vtedajší minister zdravotníctva požiadal, aby „vyšetril osobu, ktorá je mu drahá“.

„Myslel som si, že ide o jeho manželku,“ povedal Ribeiro. „Išiel som s ním jeho vozidlom, ale keď sme dorazili na miesto, zistil som, že ide o Kaddáfího. Vchod do bunkra bol kľukatý, a potom ma nechali čakať v knižnici.“ Odtiaľ Ribeira odviedli do budovy, „v ktorej stál stan“.

„A práve tam ma Kaddáfí uvítal,“ dodal lekár. „Povedal som, že je tam príliš veľká tma, aby som ho mohol vyšetriť, a on ma vzal do nesmierne modernej zubárskej ordinácie.“

„Bolo to úžasné! Vôbec som nečakal, že by som mohol niečo také vidieť,“ povedal o bunkri, kde okrem iného bola aj telocvičňa s olympijským bazénom. „V tej dobe bol Kaddáfí vo veľmi dobrej fyzickej kondícii,“ dodal Ribeiro, ktorý sa do Líbye vrátil o rok neskôr, aby mu vykonal implantáciu vlasov.

„Všetci zamestnanci boli cudzinci; jeho doktor bol Pakistanec. Boli tam dvaja anestéziológovia – jeden Rus a jeden Egypťan – a juhoslovanská sestra. Myslím, že sa bál, že Líbyjčania by ho zavraždili.“

„Pred šestnástimi rokmi sme s ním nezaobchádzali ako s krvavým diktátorom. Bol otvorený voči Západu a bol hlavou štátu. Mal veľmi dobré vzdelanie a hovoril plynulou angličtinou. Ale nikdy sa mi nepozrel do tváre,“ dodal Ribeiro.

Podľa jeho názoru líbyjský diktátor z povstania v krajine „nevyjde živý“. „Po stretnutí s ním a z toho, ako som poznal jeho temperament, si nemyslím, že vyviazne živý,“ povedal doktor Ribeiro. „Zabije sa, alebo bude ‚zasamovraždený‘,“ uzavrel.

2 debata chyba