Šesť obrnených vozidiel uniklo do Alžírska, mohli viezť Kaddáfího

Konvoj šiestich obrnených vozidiel, ktorý mohol viezť vysokých líbyjských predstaviteľov, dokonca hľadaného vodcu Muammara Kaddáfího, prešiel v piatok z Líbye do Alžírska.

27.08.2011 11:50
Muammar Kaddáfí Foto:
Muammar Kaddáfí
debata (7)

Informovala o tom egyptská štátna tlačová agentúra MENA citujúca líbyjské povstalecké zdroje. Podľa jej údajov šesť obrnených Mercedesov dorazilo v piatok ráno do líbyjského mesta Ghadamis blízko alžírskych hraníc. Až ku hraničnému priechodu ich mali sprevádzať provládne jednotky.

Povstalci neboli podľa vlastných údajov schopní prenasledovať konvoj, pretože im chýbali vozidlá ako aj munícia. „Myslíme, že autá viezli vysokých líbyjských predstaviteľov, možno Kaddáfího a jeho synov,“ citovala MENA zdroj.

Kaddáfí je na úteku od utorka, keď sa povstalcom podarilo dobyť Tripolis. Alžírsko v piatok odmietlo uznať povstaleckú Dočasnú národnú radu a trvalo na tom, že si chce aj naďalej zachovať „prísnu neutralitu“, ktorej sa drží od začiatku konfliktu.

Povstalci sa zmocnili priechodu na hraniciach s Tuniskom

Líbyjskí povstalci sa v piatok večer zmocnili priechodu Rás Adždír na hraniciach s Tuniskom, kde vztýčili povstaleckú zástavu. Informoval o tom zdroj tuniskej vlády. „Viac než 100 líbyjských povstalcov dorazilo v piatok do Rás Adždíru,“ uviedol zdroj. Podľa jeho údajov k skutočným zrážkam nedošlo, keďže sily lojálne režimu utiekli. Obsadenie hraničného postu potvrdil pre tuniskú televíziu aj predstaviteľ povstaleckej Dočasnej národnej rady, podľa ktorého sa tak stalo podvečer. Ako dodal, štyria z Kaddáfího vojakov sa vzdali.

Priechod Rás Adždír je kľúčový pre otvorenie zásobovacích trás z Tuniska do Tripolisu. Povstalci už na tuniských hraniciach kontrolujú aj priechod Vazín-Dahíba ďalej na juhu.

7 debata chyba