Pohľad na Biely dom zvnútra sa Obamovi nepáči

Americký prezident si pustil blchu do kožucha. Biely dom úzko spolupracoval so známym novinárom na knihe o Barackovi Obamovi, prezident však z nej vychádza ako neschopný politik, ktorý nedokáže robiť rozhodnutia. Obamovi spolupracovníci už spustili protiútok a autorovi Ronovi Suskindovi vyčítajú, že príliš popustil uzdu fantázii.

20.09.2011 09:00
Barack Obama Foto: ,
Americký prezident Barack Obama
debata

„Prezidentova autorita bola sústavne podkopávaná jeho skúsenými poradcami,“ napísal Suskind, ktorý v minulosti dostal Pulitzerovu cenu a je známy sériou kníh, nepríliš lichotivých k bývalému prezidentovi Georgeovi W. Bushovi. „Až nebezpečne sa to blížilo vypovedaniu poslušnosti,“ píše Suskind v knihe, ktorá vychádza v utorok.

„Sme sami doma. Žiaden dospelý nedáva pozor. Clinton by nikdy také chyby nespravil,“ cituje kniha napríklad Larryho Summersa, bývalého hlavného ekonomického poradcu prezidenta Obamu. „Larry si myslel, že prezident ani nevie, o čom rozhoduje,“ pridáva sa v knihe bývalý rozpočtový šéf Bieleho domu Peter Orszag. Kniha navyše tvrdí, že minister financií Timothy Geithner vykonáva len tie prezidentove rozhodnutia, s ktorými osobne súhlasí a ostatné odsúva.

Nepríliš lichotivo sa o atmosfére v Obamovom Bielom dome vyjadrovali aj ženy. Obamovi mužskí poradcovia údajne úplne ignorovali ich názory. „Keď sa tak na to spätne pozerám, to miesto sa mohlo dostať na súd ako pracovisko, nepriateľské k ženám,“ cituje Suskind Anitu Dunnovú, bývalú Obamovu komunikačnú riaditeľku. „Spĺňa na to všetky požiadavky menované zákonom.“

Suskindovi sa posťažovala aj bývalá ekonomická poradkyňa Christine Romerová. Tej sa dotklo, že na poradách ju prezident vždy vynechal, keď sa pýtal poradcov na ich názory. „Cítila som sa ako kus mäsa,“ povedala mu údajne.
Pri písaní knihy so Suskindom Biely dom spolupracoval a samotný prezident mu dokonca poskytol takmer hodinový rozhovor. Teraz však prezidentovi spolupracovníci tvrdia, že kniha je plná nepresností a vymyslených citátov. Dunnová i Summers napríklad tvrdia, že Suskind ich slová prekrútil a vytrhol z kontextu.

Biely dom sa ešte pred vydaním knihy poponáhľal s oficiálnym vyhlásením. „Pravda je jednoduchá a dobre známa. Prezident Obama prevzal úrad v čase najhoršej finančnej krízy a jeho odvážne a rozhodné činy zabránili kolapsu systému a zachránili milióny pracovných miest,“ povedal Dunnovej nástupca Dan Pfeiffer.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba