Fio bankaFio banka

Slovinská vláda padla, krajine hrozí zadlženie

Slovinská vláda premiéra Boruta Pahora padla. Neprežila rekonštrukciu spojenú s hlasovaním o dôvere. Z 88 prítomných poslancov hlasovalo proti vláde 51, ​​len 36 vládu podporilo a jeden sa zdržal.

20.09.2011 19:09 , aktualizované: 22:41
Slovinsko, Borut Pahor Foto: ,
Slovinský premiér Borut Pahor(na snímke vpredu) a ministri.
debata (18)

Termín predčasných volieb zatiaľ nebol stanovený, formálne existuje ešte možnosť zostavenia novej koalície s novým premiérom. Pozorovatelia sa však podľa tlačových agentúr obávajú niekoľkomesačnej politickej krízy a ďalšieho prehlbovania zadlženosti krajiny.

Premiér Pahor navrhol päť nových ministrov na miesta zástupcov strán, ktoré po júnovom referende k penzijnej reforme opustili koalíciu. Ide o Liberálnu demokraciu Slovinska (LDS) a Naozaj – nová politika (Zares).Vymenovanie spojil s hlasovaním o dôvere v parlamente. Ak by ju získal, dokončil by jeho kabinet volebný mandát do jesene 2012 ako menšinový. Pretože dôveru nezískal, bude sa teraz rozhodovať o termíne predčasných volieb. Podľa agentúry DPA sa zatiaľ ako najpravdepodobnejší termín rysuje nedeľa 4. decembra.

Rozhodnutie leží v rukách prezidenta Danila Turka, ktorý podľa ústavy môže do 30 dní designovať nového premiéra, ktorý by sa pokúsil vytvoriť novú vládu. Až keď tento pokus zlyhá, sú riešením predčasné voľby. Pre tie sa už po páde vlády vyslovila väčšina strán, ozývajú sa ale aj opatrnejšie hlasy. Predovšetkým šéf opozičnej demokratickej strany (SDS), bývalý premiér Janez Janša, ktorého formácia pravého stredu má šancu voľby vyhrať, dnes v parlamente prekvapil návrhom ústavného dodatku, aby bol ďalší termín parlamentných volieb pevne vypísaný na tretiu májovú nedeľu.

Podľa pozorovateľov sa totiž Janša s prevzatím vlády nijako neponáhľa, pretože si uvedomuje, že povinnosť uskutočniť rázne reformy potom padne na neho, vrátane nespokojnosti voličov, ktorá doteraz padala na Pahora. Možno dúfa, že by dočasná vláda nevyhnutné, ale značne nepopulárne kroky medzitým uskutočnila. Už od leta sa v Ľubľane zvažuje možnosť dočasnej úradníckej vlády, ktorá by ochránila strany pred nutnými, ale nepopulárnymi krokmi. Iné hlasy však upozorňujú, že od takejto vlády nemožno zásadné reformné kroky očakávať.

Vláda sa dostala do ťažkej krízy potom, čo júnové referendum podľa očakávania výraznou väčšinou zamietlo vládny návrh dôchodkovej reformy, ktorý by okrem iného predlžoval dôchodkový vek. Podľa ekonomických odborníkov je ale reforma nevyhnutná na zabezpečenie rozpočtovej stability Slovinska a jej neuskutočnenie by mohlo viesť k dramatickému dlhu krajiny. Pahor pred hlasovaním varoval poslancov, že odmietnutie navrhovaných úsporných reforiem môže krajinu priviesť do situácie Grécka.

Tiež agentúry AP a APA podotýkajú, že pád Pahorovej vlády a s tým zrejme i vládnych pokusov o radikálne reformy by mohli Slovinsko priviesť medzi zadlžené krajiny eurozóny. Slovinsko zaviedlo spoločnú menu v roku 2007.

Facebook X.com 18 debata chyba Newsletter