Líbyjskí povstalci tvrdia, že chemické zbrane majú pod kontrolou

Povstalecká vláda má pod kontrolou zakázané zbrane pochádzajúce od režimu Muammara Kaddáfího. V sobotu to povedal líder Dočasnej národnej rady Mustafa Abdíl Džalíl. "V krajine je veľa medzinárodne zakázaných zbraní, ktoré sú momentálne pod našou kontrolou," uistil.

24.09.2011 20:22
Líbya, povstalci Foto:
Ilustračné foto
debata (3)

Povstalci našli pred pár dňami v púštnej oblasti chemikálie, ktoré by sa mohli použiť ako chemické zbrane. Podľa pozorovateľov by mohlo ísť o jedovatý plyn yperit. Medzinárodné spoločenstvo predpokladalo, že Muammar Kaddáfí zlikvidoval všetky chemické zbrane na základe dohody z roku 2003.

Zloženie novej dočasnej vlády oznámia budúci týždeň

Zloženie novej líbyjskej vlády oznámia na budúci týždeň. Povedal to líder povstaleckej Dočasnej národnej rady Mustafa Abdíl Džalíl. Zloženie vlády malo byť známe už minulú nedeľu. Oneskorenie nastalo podľa neho pre viacero sporných otázok medzi členmi dočasnej vlády vrátane rozdelenia portfólií. Ako povedal, „každý kmeň, región a mesto bude mať vo vláde svoju účasť“.

Džalíl pripomenul, že povstalcom sa zatiaľ nepodarilo oslobodiť celé územie Líbye z rúk jednotiek verných Muammarovi Kaddáfímu. „Našou prioritou je oslobodenie celého územia a obnovenie bezpečnosti,“ vyhlásil. V Kaddáfího rukách je stále jeho rodné mesto Syrta ako aj mesto Baní Valíd, o ktoré povstalci bojujú.

3 debata chyba