KFOR odstránila hraničnú barikádu kosovských Srbov, tí postavili ďalšiu

Medzinárodné jednotky pre Kosovo KFOR odstránili jednu z barikád, ktorou kosovskí Srbi blokovali prístup na hraničný priechod Jarina. Uzavreli tiež neďaleký ilegálny prechod medzi Srbskom a Kosovom po vedľajších cestách.

27.09.2011 15:27
KFOR, Kosovo Foto:
Jednotky KFOR aj s pomocou slzného plynu prelomili bariéru, ktorú chránili kosovskí Srbi.
debata

Kosovskí Srbi však len o niečo neskôr vybudovali obďaleč novú barikádu na ceste k Jarine, takže prechod je naďalej neprejazdný. Informovali o tom tlačové agentúry.

Americkí vojaci KFOR zaútočili ráno na barikádu slzným plynom a odstránili ju. Zadržali pritom štyroch miestnych Srbov, ktorí barikády bránili, piaty unikol a bol ošetrený od následkov plynu v srbskej Raške.

Neskôr vojaci ostnatým drôtom zatarasili neďaleký ilegálny prechod po poľných cestách, ktorým do srbskej enklávy v Kosove prúdil nepreclený tovar a zásoby.

Utorková akcia bola ďalším pokusom medzinárodných síl sprevádzkovať prechody Jarina a Brnjak medzi Srbskom a Kosovom. Prechody dlho ovládali kosovskí Srbi bez akéhokoľvek vplyvu kosovskej vlády. Tá sa pokúsila v lete na základe dohody medzi Prištinou a Belehradom prechody prevziať a vyslala tam policajtov a colníkov, pokus ale vyvolal okamžité nepokoje.

Kosovskí Srbi vybudovali na hlavných cestných ťahoch barikády a kosovské úrady sa stiahli. V polovici septembra urobili kosovskí colníci za podpory policajtov únijnej misie EULEX nový pokus prechody prevziať a obsadili ich pomocou vrtuľníkov.

Problém bol riešený na medzinárodnej úrovni za účasti Prištiny aj Belehradu, nakoniec sa dosiahol kompromis. Kosovo, ktorého samostatnosť Srbsko neuznáva, sa podľa dohody zaviazalo na prechodoch používať pečiatky s neutrálnym nápisom „Kosovská colnica“ namiesto doterajších „Republika Kosovo“.

Dohoda má zároveň ukončiť vzájomné obchodné embargo medzi Belehradom a Prištinou. Kosovskí Srbi, ktorí odmietajú akceptovať samostatnosť Kosova, ale nedbajú na oficiálnu dohodu Belehradu a naďalej udržujú cestné uzávery blokujúce oba prechody.

debata chyba