Fínsky parlament schválil euroval

28.09.2011 14:40
Európska únia, EU, euro, euroval, eurozóna
Ilustračné foto Autor:

Fínsky parlament v stredu schválil rozšírenie záchranného fondu eurozóny (EFSF) ako deviata krajina zo 17 členov EÚ používajúcich spoločnú menu.

V praxi to znamená, že fínske záruky vo fonde stúpnu z doterajších ôsmich miliárd eur na 14 miliárd. Pre zvýšenie hlasovalo 102 poslancov, proti bolo 66.

Fínsko ako jediná krajina eurozóny podmieňuje zvýšenie EFSF poskytnutím dodatočných záruk od Grécka. V aprílových voľbách vo Fínsku získala euroskeptická strana Praví Fíni 19 percent hlasov a len dodatočné podmienky pomohli prekonať jej odpor proti „plytvaniu prostriedkami fínskych daňových poplatníkov“, ako strana uviedla v médiách.

Po vytvorení prvého fondu vo výške 110 miliárd eur, ktorý mal zachrániť k bankrotu sa rútiace Grécko, sa 17 krajín eurozóny tento rok v júli rozhodlo EFSF rozšíriť na 440 miliárd eur. Aby mohol fond fungovať, je potrebný súhlas každej krajiny eurozóny, pričom v prípade mnohých členských štátov, vrátane Slovinska, je potrebné schválenie v parlamente.

Okrem Fínska zvýšenie EFSF už schválilo deväť krajín eurozóny – Slovinsko, Belgicko, Španielsko, Francúzsko, Grécko, Írsko, Taliansko, Luxembursko a Portugalsko. Nemecký parlament by mal väčšiu EFSF schváliť vo štvrtok, rakúsky ešte tento týždeň. Cyprus budúci týždeň, Estónsko, Malta, Holandsko a Slovensko neskôr v októbri. Podľa agentúry AFP sa vraj zdá, že najťažšie bude schvaľovanie v slovenskom parlamente, kde je tamojšia konzervatívna koalícia v tejto otázke hlboko rozdelená.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku