Sarah Palinová nebude v roku 2012 proti Obamovi kandidovať

Bývalá guvernérka Aljašky Sarah Palinová v stredu oznámila, že nebude v roku 2012 kandidovať na hlavu štátu. Štyridsaťsedemročná Palinová tak ukončila mesiace neistoty ohľadom jej plánov, keďže doteraz svoje úmysly kandidovať na najvyšší post nevylúčila, avšak ani nepotvrdila. "Po zrelom uvážení som sa rozhodla neuchádzať sa o nomináciu Republikánskej strany na prezidenta Spojených štátov," uviedla Palinová v liste svojim stúpencom.

06.10.2011 10:28
Sarah Palinová Foto:
Bývalá americká viceprezidentská kandidátka Sarah Palinová
debata

Do volieb v roku 2008 šla Palinová ako kandidátka na viceprezidentku po boku Johna McCaina. Práve nasadenie Palinovej ako dvojky v tábore McCaina do volebného súboja proti Barackovi Obamovi bolo podľa politológov jedným z dôvodov prehry republikánov v posledných prezidentských voľbách.

Spočiatku Palinová síce priniesla do McCainovej kampane oživenie aj zisky v predvolebných prieskumoch, jej neskoršie nie príliš odborné vyjadrenia k viacerým témam však republikánom nakoniec viac uškodili ako pomohli.

Podľa vnútorných kruhov republikánov je hlavná dvojica, ktorá potiahne do boja o prezidentské kreslo za stranu, už stanovená. Ide o bývalého guvernéra Massachusetts Mitta Romneyho a texaského guvernéra Ricka Perryho.

debata chyba