BBC: Druhé hlasovanie bude pravdepodobne úspešné

, , , 12.10.2011 09:25

Európsky diplomat, ktorý si neželal byť menovaný, včera pre New York Times povedal, že ak to bude nevyhnutné, situáciu okolo eurovalu pravdepodobne bude možné riešiť aj bez Slovenska.

Slovensko ako jediný člen eurozóny v utorok nepodporilo v parlamente schválenie zmien v Európskom finančnom stabilizačnom nástroji (EFSF). Situáciu komentujú popredné európske a svetové médiá.

New York Times: Euroúradníci zvažujú nesystémové riešenie

Korešpondent New York Times si všíma, že euroúradníci v Bruseli teraz síce vsádzajú na politické riešenie a hovoria o druhom, pravdepodobne pre euroval úspešnejšom hlasovaní, ale ak Slovensko definitívne pri hlasovaní o rozšírenom eurovale zlyhá, zvažujú aj možnosť nejakého nesystémového dočasného riešenia. Európsky diplomat, ktorý si neželal byť menovaný, včera pre New York Times povedal, že ak to bude nevyhnutné, pravdepodobne bude možné situáciu okolo eurovalu riešiť aj bez Slovenska.

"Pravidlá Európskeho finačného stabilizačného mechanizmu – EFSF boli postavené len na ‚rámcovej dohode‘, ktorá umožňuje ‚určitú pružnosť‘, a to sú presne tie prípady typu ‚kde je vôľa, tam je aj cesta‘, komentoval diplomat, čím naznačil, že na Slovensku nebola vôľa. Vyčlenenie Slovenska zo stabilizačného fondu by bolo technicky zložité a vyslalo by to spochybňujúci signál o schopnosti členov eurozóny zabezpečiť fungovanie rozšíreného eurovalu, končí komentár amerického denníka.

BBC: Druhé hlasovanie bude asi úspešné

Korešpondent BBC v komentári k utorňajšiemu neschváleniu eurovalu slovenským parlamentom upozorňuje, že sa uskutoční druhé hlasovanie a pravdepodobne bude úspešné. „Mnohí vkladajú nádeje do opozičného predáka, expremiéra Roberta Fica. No pán Fico v prvom rade vycítil príležitosť zraniť a zlikvidovať vládu a urýchliť konanie predčasných volieb, v ktorých by pravdepodobne vyhral,“ píše korešpondent BBC.

ORF: Iná alternatíva ako euroval nie je

Rakúsko naďalej očakáva, že posilnenie Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) prejde ešte tento mesiac aj so súhlasom Slovenska. Rakúsky minister zahraničných vecí Michael Spindelegger vyjadril v utorok poľutovanie nad tým, že euroval sa na Slovensku stal rukojemníkom domácej politiky. Vláda v Bratislave sa však podľa neho zaviazala, že rozšírenie EFSF schváli do 23. októbra.

„Verím, že je to pravda a vkladám do toho moju dôveru, pretože v Európe potrebujeme záchrannú sieť,“ povedal Spindelegger vo večernom vysielaní televízie ORF. Minister dodal, že nevidí inú alternatívu, ako požičať Grécku ďalšie peniaze, pokiaľ má krajina zvládnuť dlhovú krízu.

Washington Post: Sila Slovenska vyvoláva závraty

Malé Slovensko sa postavilo silnejším susedom a odmietlo navýšiť záchranný fond eurozóny EFSF, čím fakticky drží plány na odrazenie hlbšej hospodárskej krízy ako rukojemníkov. Uviedol to na svojom webe denník The Washington Post.

"Závraty vyvolávajúca sila Slovenska, ktorá zhatila hlavné záchranné úsilie, riadené prevažne oveľa väčším Nemeckom a Francúzskom, len ilustruje donkichotskú povahu európskej vlády a zbabrané pokusy o záchranu. Washington Post ďalej dodáva, že slovenských politikov, ktorí sú teraz vo víre divokého konského handlovania, čaká pravdepodobne v najbližších dňoch nové hlasovanie.

Australian: Európskej únii chýba politické vedenie

Spravodajský server The Australian vidí problém eurozóny v chýbajúcom politickom vedení. Podľa servera kríza v eurozóne dosiahla kvôli chýbajúcemu jasnému politickému vedeniu nové dno. Dodal, že posledné záchranné plány zastavilo maličké Slovensko.

„Pozoruhodné predstavenie dohody 17 krajín narazilo na múr v Bratislave, metropole krajiny, ktorá euro prijalo až v roku 2009,“ pripomenul The Australian. Dodal, že nová situácia zrejme povedie k ešte väčšiemu rozčarovaniu voličov v Nemecku a v ďalších krajinách, kde už verejnosť nie je šťastná z neradostných vyhliadok pre biednu grécku ekonomickú disciplínu.

FAZ: Populistická strana vykoľajila blok

Menej dramatickejšie znejú správy denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), ktorý vysvetľuje, že slovenské „nie“ nie je konečné. „Je to smutné memento toho, že eurozóna závisí od rozhodnutí jednotlivých štátov s protichodnými záujmami,“ vyhlásila ekonomická analytička na prestížnom londýnskom inštitúte Chatham House. Dodala, že Európa nie je federáciou a že jedna populistická strana môže vykoľajiť snahy bloku.

„Prehra slovenskej premiérky neznamená definitívne slovenské "nie“ posilneniu EFSF," napísal FAZ. Dodal, že sociálnodemokra­tický Smer-SD niekdajšieho premiéra Roberta Fica chce pre návrh zdvihnúť ruku počas druhého hlasovania, ktoré sa môže uskutočniť ešte tento týždeň.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku