Súd v Haagu má dôkazy, že Kaddáfího syn je vinný

Žalobca Medzinárodného trestného súdu (ICC) má zásadné dôkazy o tom, že syn bývalého líbyjského vodcu Kaddáfího Sajf Islám najímal žoldnierov k boju proti líbyjským civilistom.

30.10.2011 16:13
Sajf Al Islám Foto:
Sajf Islám Kaddáfí
debata

Sudca Luis Moreno-Ocampo povedal agentúre Reuters, že na to má dôveryhodného svedka. Sajf Islám je na úteku a pravdepodobne sa zdržuje medzi Tuaregmi na juhu Líbye.

Je stíhaný kvôli údajným zločinom proti ľudskosti za tohtoročného protivládneho povstania v Líbyi. Mieri podľa odhadov do Nigeru.

„Máme svedka, ktorý nám vysvetlil, ako bol Sajf zapojený do plánovania útokov na civilistov, najmä do najímania žol­dnierov v rôznych krajinách, do ich prevozu a financovania,“ povedal Moreno-Ocampo.

Sajf Islám sa snaží uniknúť osudu, ktorý postretol 20. októbra jeho otca. Muammar Kaddáfí sa pokúsil uniknúť zo Syrty, ale chytili ho a za doposiaľ nejasných okolností zabili. O Sajfovo predvedenie do Haagu nemá záujem Prechodná národná rada (NTC), ktorá by ho chcela súdiť sama.

Sajf Islám sa ale s ICC pomocou prostredníkov spojil a zisťuje, čo sa s ním stane, ak sa sám vzdá. Niger chce síce plniť svoje povinnosti voči ICC, ale vydaním Sajfa Isláma riskuje nepokoje medzi vlastnou komunitou Tuaregov, teda kmeňa, ktorý stojí za Kaddáfím.

Moreno-Campo sa so Sajfom Islámom osobne stretol pred niekoľkými rokmi, keď Kaddáfího syn súd podporoval v snahe zatknúť sudánskeho prezidenta Umara Bašíra, stíhaného za genocídu v Darfúre.
„Máme proti nemu zásadné dôkazy, ale Sajf je samozrejme stále považovaný za nevinného. Bude musieť ísť pred súd a o jeho prípade rozhodne sudca,“ povedal.

O práci svojho úradu v líbyjských kauzách má Moreno-Campo v stredu informovať Bezpečnostnú radu OSN.

debata chyba