Berlusconi už nechce kandidovať, hrozí krach Talianska

Taliansky premiér Silvio Berlusconi podľa agentúry Reuters povedal, že nevidí inú možnosť, než v krajine usporiadať predčasné voľby. Tie by sa podľa neho mali konať vo februári 2012. V nich už kandidovať vraj nemieni. Talianska dráma pokračuje správami o výnosoch z dlhopisov, ktoré prekročili za kritickú hranicu 7 percent.

09.11.2011 10:55 , aktualizované: 21:08
debata (14)

Po utorkovom hlasovaní v parlamente, v ktorom talianska koaličná vláda prišla pre vnútorné rozpory o väčšinovú podporu, Berlusconi sľúbil, že odstúpi, hneď ako poslanci schvália potrebné reformné zákony požadované Európskou úniou.

Taliansky parlament začne balík reformných zákonov prerokovávať v piatok a schváli ho najneskôr v nedeľu. Oznámil to taliansky denník La Stampa s odvolaním sa na dohodu poslaneckých frakcií v hornej parlamentnej komore.

Podľa talianskeho denníka sa vodcovia senátnych frakcií dohodli, že návrh reformných zákonov do hornej komory dorazí v piatok dopoludnia. Podľa ústavy zákony prerokúva najprv Senát a po následnom schválení v dolnej parlamentnej komore nadobúdajú platnosť. Súbor reformných opatrení od Talianska dôrazne žiada Európska únia v snahe odvrátiť hlbokú dlhovú krízu v celej eurozóne.

Zo Senátu má reformný plán odoslaný do dolnej komory ešte v piatok večer alebo v sobotu ráno. V dolnej snemovni má byť podľa dohody poslancov reforma schválená v sobotu večer, najneskôr v nedeľu. Ako opoziční, tak aj vládni poslanci prejavia údajne maximálnu vôľu k tomu, aby legislatíva parlamentom hladko prešla.

Prezident vo vyhlásení uviedol, že o reformnom pláne sa bude hlasovať „v priebehu niekoľkých najbližších dní“. Znovu zopakoval, že premiér Berlusconi po odhlasovaní reformy odstúpi zo svojej funkcie.

Podľa pôvodných plánov mal Senát o reformách hlasovať 18. novembra, dolná snemovňa do konca mesiaca.

Berlusconi sa v stredu posťažoval, že už nemá v rukách žiadnu moc a prirovnal sa k bývalému diktátorovi Benitovi Mussolinimu, ktorý nakoniec „skôr podával návrhy než vládol“. Berlusconi sa tak vyjadril v stredu v rozhovore pre denník La Stampa. Vyhlásil, že v súčasnej situácii už nie je schopný určovať líniu politiky, akú by si predstavoval. „Cítim sa mocnejší ako slobodný občan, než ako premiér,“ povedal.

Berlusconi podľa vlastných slov číta knihu, ktorú napísal Mussolini a jeho milenka Clara Petacciová. V knihe bývalý fašistický vodca tvrdí, že „už nič neznamená a môže len dávať návrhy“. „Rovnako som sa cítil aj ja,“ konštatoval taliansky premiér. Zároveň však zdôraznil, že on nie je diktátor, hoci médiá ho tak niekedy popisovali. Vyhlásil, že rozhodnutím, že odstúpi z funkcie a v ďalších voľbách nebude kandidovať sa „cíti oslobodený“.

Obchodníci hovoria, že je tu koniec hry

Výnosy z desaťročných talianskych vládnych dlhopisov sa v stredu dostali nad hranicu 8 %. Informovala o tom agentúra Bloomberg. Výnosy sa nakrátko ocitli na hodnote 8.069 %, z nej sa následne zosunuli na úroveň 7,785%. Sedempercentná hranica, ktorá predtým vytvorila nový rekord v histórii eurozóny, sa podľa odborníkov považuje za hranicu udržateľnosti. Niektorí experti potvrdili, že ak sa výnosy dostanú nad úroveň 7 %, Taliansko sa dostane do situácie, z ktorej už niet návratu. Krajina sa tak namiesto Grécka stala epicentrom dlhovej krízy eurozóny.

„Veľa ľudí hovorí o týchto úrovniach. Ak to bude iba na chvíľu, nejde o problém, ale naozaj je tu pocit, že ide o koniec hry,“ povedal jeden z obchodníkov. Investori a obchodníci uviedli, že Európska centrálna banka (ECB) v stredu opäť vstúpila na trh. S cieľom znížiť výnosy z talianskych dlhopisov ich ECB na sekundárnom trhu nakupuje už od augusta. Investori pritom budú netrpezlivo čakať na akýkoľvek náznak, že ECB je ochotná nákupy talianskych dlhopisov zvýšiť.

 „Problémom je to, že v istom zmysle sa obchodníci nemôžu talianskych dlhopisov vzdať, ak sa nenájde alternatívny kupec,“ povedal Gary Jenkins zo spoločnosti Evolution Securities. Dodal, že v prípade, ak by ECB by oznámila, že dlhopisy už nebude kupovať, výnosy by sa dostali na dvojcifernú úroveň. Banka hovorí, že nákupy talianskych štátnych cenných papierov sú podmienené tým, že krajina zrealizuje ekonomické reformy.

14 debata chyba