Beljackij bol uznaný vinným z nezaplatenia daní. Podľa obžaloby išlo v prepočte o 567-tisíc eur, za čo ho žiadala potrestať väzením na päť rokov. Súd mu vymeral o šesť mesiacov menej.
Bieloruskí demokratickí predstavitelia považujú odsúdenie 49-ročného Beljackého za politickú objednávku autoritatívneho prezidenta Alexandra Lukašenka. Podobne sa vyjadrili členské štáty EÚ. „Daňový únik bol iba výhovorkou, ako znovu zaútočiť na mimovládny sektor, nad ktorým chce režim získať úplnú kontrolu,“ reagovalo poľské ministerstvo zahraničných vecí.
Medzi kritikov sa zaradilo aj Slovensko: „Ministerstvo zahraničných vecí prijalo správu o odsúdení s ľútosťou a rozhorčením. Podľa nášho názoru ide o pokračovanie nátlaku na občiansku spoločnosť po zmanipulovaných prezidentských voľbách z decembra 2010,“ oznámil rezort diplomacie.
Beljackij riadi združenie na ochranu ľudských práv Vesna (v preklade Jar). Poskytuje pomoc prenasledovaným osobám a ich rodinným príslušníkom. Obhajoba neúspešne poukazovala na to, že peniaze, ktoré dostal zo zahraničia, nezneužil na vlastné účely, ale použil ich v súlade s poslaním Vesny. Beljackému plynie lehota 10 dní na podanie odvolania.
K odsúdeniu paradoxne nepriamo prispeli dve krajiny EÚ, ktoré uväznenie šéfa Vesny ostro napadli. Litva a Poľsko totiž poskytli úradom v Minsku údaje o zahraničných bankových účtoch bieloruských občanov. Postupovali v súlade s medzištátnou právnou pomocou, ak iný štát zistí porušenie zákona. Úradníci si však neuvedomili, že bieloruské žiadosti sú zjavne politicky motivované. Predstavitelia vo Vilniuse a vo Varšave sa už za pochybenie ospravedlnili bieloruským demokratickým aktivistom.