Škótsko: Cameron poškodzuje naše záujmy, potrebujeme nezávislosť

Predseda škótskej vlády Alex Salmond v otvorenom liste pre britského premiéra Davida Camerona podrobil tvrdej kritike jeho konanie na minulotýždňovom summite krajín EÚ v Bruseli. Podľa jeho slov Cameronovo rozhodnutie vetovať dohodu o prísnejšej kontrole rozpočtov a hospodárenia členských krajín poškodí škótske záujmy. Krok lídra Spojeného kráľovstva podľa neho dokazuje, že Škótsko sa musí od vlády v Londýne úplne osamostatniť.

12.12.2011 08:19

Salmond Cameronovi vyčíta, že dohodu 26 lídrov krajín únie odmietol bez akýchkoľvek konzultácii a jeho „rozštiepená administratíva“ má teraz vo vzťahu k EÚ „nulovú dôveryhodnosť“, čo výrazne poškodzuje aj škótske záujmy. Ako napísal, Škótsko „urýchlenie potrebuje hlas pri najvyššom stole, pri ktorom sa rozhoduje o jeho životných záujmoch a to mu umožní pozícia nezávislého členského štátu“ únie.

Škótsko je už tri storočia súčasťou Spojeného kráľovstva a v súčasnosti má štatút poloautonómneho územia. Samostatne si spravuje rezorty školstva, zdravotníctva, životného prostredia či súdnictva.

Salmondova strana, ktorá v májových voľbách získala suverénne najviac poslaneckých mandátov, však sľúbila posilnenie právomocí tamojšieho parlamentu, keďže Edinburgh nemá vplyv na zahraničnú či obrannú politiku krajiny. Strana preto koncom októbra ohlásila začiatok kampane za odtrhnutie územia od Veľkej Británie s tým, že referendum by sa malo konať o päť rokov.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy