O Havlovi písali ako o hrdinovi, veľkom Európanovi alebo ako o symbole boja proti komunizmu. O úmrtí svetoznámeho spisovateľa, disidenta a politika sa však mohli dozvedieť aj čitatelia médií na Blízkom východe, v Indii alebo v Brazílii. Téma sa tak hojne objavovala v diskusiách na sociálnych sieťach.
BBC vo svojom nekrológu o Havlovi píše ako o mužovi, ktorý bez krviprelievania pomohol zvrhnúť komunistickú vládu a ktorý sa z disidentského autora divadelných hier stal na prekvapenie celého sveta v priebehu niekoľkých týždňov prezidentom. A na rozdiel od tých predchádzajúcich si aj vo funkcii zachoval osviežujúcu otvorenosť.
Ako hlboko váženého mysliteľa, ktorý mal zároveň úžasný zmysel pre humor, českého exprezidenta pripomína CNN, ktorá tiež píše o Havlových príležitostných prechádzkach po hrade na kolobežke. Zdôrazňuje ďalej, že Havel, ktorý kvôli svojim protirežimovým postojom strávil niekoľko rokov vo väzení, až do konca svojho života zostal silným podporovateľom disidentov po celom svete.
The New York Times píše o Havlovi ako o plachom intelektuálovi
Denník The New York Times píše o Havlovi ako o plachom intelektuálovi s fúzikmi a neudržiavanými vlasmi, ktorý sa stal symbolom moci ľudí nenásilnou cestou zvíťaziť nad totalitnou vládou.

„Pravda a láska musí zvíťaziť nad lžou a nenávisťou,“ pripomína denník jeho slávny citát, podľa ktorého sa vraj snažil žiť. The New York Times tiež oceňuje zásluhy Havla, ktorý bol niekoľkokrát nominovaný na Nobelovu cenu za mier, o integráciu Česka do Európskej únie.
V nekrológu britského The Guardian je bývalý český prezident charakterizovaný okrem iného ako dramatik a muž, ktorý sa po prevrate v roku 1989 stal najobdivovanejším z prezidentov novo demokratizovaných štátov. Boli tiež časy, keď bola tak trochu pravda na tvrdení, že bol obľúbenejším prezidentom v zahraničí ako doma, ale jeho medzinárodné postavenie mu pomohlo položiť základy pre uzmierenie medzi Čechmi a Nemcami, píše tiež britský denník.
V Le Monde spomína na Havla jeho poľský priateľ Adam Michnik
Francúzsky denník Le Monde českého exprezidenta pripomína textom poľského novinára a bývalého disidenta Adama Michnika. Ten na Havla spomína ako na svojho priateľa, ktorý ako prvý hovoril vlastným hlasom vedeným pravdou a slobodou.
Nie sú to však len západné médiá, ktoré sa venujú životu Václava Havla. O najznámejšom českom politikovi posledných niekoľkých desiatok rokov píše na svojom serveri napríklad aj katarská televízia Al-Džazíra, indický denník The Times of India alebo brazilské noviny O Globo.

Koniec boja za slobodu. Za Havlom spadla opona, hlásajú titulky belgických denníkov. Mnoho z nich zosnulému českému exprezidentovi venuje prakticky celú titulnú stranu. „Toľkokrát unikol smrti, že Česi tomu len ťažko veria,“ píše z Prahy spravodajkyňa denníka La Libre Belgigue Christine Dupréová.
Denník si okrem spomienky na Havlove osudy všíma aj množstvo reakcií, ktoré po jeho smrti zazneli od mnohých svetových lídrov a osobnosti. Čitatelia si tiež môžu prečítať výňatky z Havlovho prejavu, ktorý o smrti a nádeji prednášal v roku 1995 v japonskej Hirošime.
Le Soir: Zomrela ikona nežnej revolúcie
Podľa denníka Le Soir zomrela ikona nežnej revolúcie, ktorá Česku priniesla slobodu a demokraciu. Aj tento frankofónny denník Havlovi venuje niekoľko strán. Prináša okrem iného aj celostranový rozhovor s prekladateľom Havlových diel Janom Rubešom, ktorý belgickým čitateľom odkrýva okrem iného aj Havlov vzťah k hudbe, najmä k rocku. „Dovidenia, umelec! Havel odchádza. Slobodný,“ hlása ďalší z titulkov, ktoré zosnulému exprezidentovi Le Soir spoločne s mnohými fotografiami venuje.
O úmrtí spisovateľa, disenta a politika sa hojne diskutuje aj na sociálnych sieťach. Napríklad na Twitteri patrilo krátko po jeho oznámení medzi desiatimi najdiskutovanejšími témami.
Udalosť zahýbala aj internetovou encyklopédiou Wikipedia, na ktorej českej verzii sa informácia o Havlovej smrti objavila necelú hodinu po jeho skone. O jedenásť minút neskôr o úmrtí informovala aj anglická verzia encyklopédie. Do 20:30 potom boli obe jazykové mutácie aktualizované mnohými užívateľmi a dopĺňané o ďalšie podrobnosti, každá takmer 90-krát.