Kremeľ si smrť nevšimol

Zatiaľ čo do Prahy prúdia smútočné odkazy z rôznych kútov sveta, Moskva mlčí. Dva dni po smrti Václava Havla neprejavil sústrasť ani prezident Dmitrij Medvedev, ani premiér Vladimir Putin.

20.12.2011 13:00
Václav Havel, námestia, sviečky Foto:
V Bratislave ľudia zapaľujú sviečky na uctenie si pamiatky Václava Havla pri soche T. G. Masaryka pred Slovenským národným múzeom.
36

Šéf Kremľa obchádza úmrtie bojovníka za slobodu mlčaním, podľa jeho internetovej stránky však kondoloval Kim Čong-unovi, synovi a nástupcovi zosnulého severokórejského diktátora. „Ruskí politici ignorovali smrť vodcu zamatovej revolúcie,“ poznamenal server Delovoj Peterburg na adresu mocenského tandemu Medvedev – Putin.

Havel patril medzi ostrých kritikov politických pomerov v Rusku, čo zjavne vysvetľuje terajšie mlčanie oficiálnych predstaviteľov Moskvy. „Pod vedením Putina existuje nový typ diktatúry, ktorá už nie je komunistická, ale nacionalistická,“ povedal pred niekoľkými rokmi pre televíziu France 24. V júli tohto roku sa postaral o to, aby ruský premiér nezískal prestížnu nemeckú cenu Quadriga, ktorú si mal prevziať v októbri. Havel totiž pohrozil, že ak ju Putinovi odovzdajú, on rovnaké ocenenie vráti. Medvedev potom odkázal organizátorom, že sa zachovali zbabelo a že udeľovaná pocta z jeho pohľadu skončila.

Havel si pri vyjadrovaní názorov na mocenskú politiku Moskvy nikdy nedával servítku pred ústa. „Rusko hralo v jeho morálnych hodnoteniach trvalo úlohu fackovacieho panáka,“ napísala v komentári tlačová agentúra RIA-Novosti. Pripomenula, že Havel viackrát odmietol považovať túto veľmoc za európsku krajinu. Putina tiež nahneval, keď v rusko-gruzínskej vojne v auguste 2008 dôrazne podporil vládu v Tbilisi. „Čo stálo za Havlovým odsudzovaním Ruska? Možno očakával, že po perestrojke sa dostanú k moci disidenti rovnako ako v jeho vlasti,“ poznamenala RIA-Novosti.

Mlčanie Medvedeva považuje za nenáležité vysokopostavený slovenský diplomat, ktorý si želá zostať v anonymite. „Stále však má možnosť vyjadriť sústrasť – možno čakal na oficiálny štátny smútok v Česku (vláda ho vyhlásila včera podvečer, v Moskve bolo o tri hodiny viac, pozn. red.). Neviem si predstaviť, že sa neozve. Pred dvomi týždňami navštívil Prahu, kde otvoril veľkolepú výstavu, ale najmä sa zaujímal o dostavbu jadrovej elektrárne Temelín. Musí vidieť, čo Havel pre Čechov znamenal a preto jeho ticho by poškodilo dvojstranné vzťahy,“ zdôraznil pre Pravdu.

Havlov pohreb sa uskutoční v piatok, v Česku horia desaťtisíce sviečok na jeho pamiatku. A nielen tam, ale aj pred českými veľvyslanectvami v mnohých štátoch. V sídle NATO a EÚ na znak smútku stiahli vlajku na pol žrde.

V deň poslednej rozlúčky sa život v Česku na chvíľu zastaví – vláda vyzvala ľudí, aby Havla uctili minútou ticha. Poctu mu chce vzdať aj v legislatívnej podobe: „Sme si vedomí jeho významu nielen ako prvého prezidenta Českej republiky, ale aj ako symbolu celospoločenských zmien,“ citoval portál IDnes premiéra Petra Nečasa, ktorý navrhuje prijať zvláštny zákon o Havlových zásluhách.

Pohreb a zármutok
**
*** Posledná rozlúčka
s Václavom Havlom bude v piatok v Chráme svätého Víta na Pražskom hrade.

*** Telo zosnulého** potom spopolnia (v krematóriu sa uskutoční súkromný smútočný obrad).

*** Urnu uložia** do hrobky v arkádach pri Kaplnke svätého Víta na pražských Vinohradoch, kde je miesto posledného odpočinku prvej Havlovej manželky Olgy a jeho rodičov.

*** Česká vláda** vyhlásila štátny smútok na tri dni – od stredy do piatka.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
36 debata chyba