Maďari schválili kontroverzný zákon o cirkvách

30.12.2011 20:32
kňaz, farár, modlitba, kňazi, cirkev, kostol
Ilustračné foto Autor:

Maďarský parlament prijal v piatok kontroverzný zákon o cirkvách, ktorý radikálne znižuje počet štátom podporovaných organizácií zastupujúcich veriacich.

Proti norme ešte pred jej schválením protestovala aj americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová a viaceré mimovládne organizácie. Odborníci na problematiku sa obávajú, že zákon nie je v súlade s bežnou praxou v západoeurópskych krajinách a je v rozpore s demokratickými štandardami.

Za návrh hlasovalo 256 poslancov, proti bolo len 36. Zákon ešte 19. decembra parlamentu vrátil na dopracovanie ústavný súd, ktorému prekážali niektoré procedurálne chyby pri jeho prijímaní. Norma vstúpi do platnosti už 1. januára, teda v rovnaký deň, ako začne v Maďarsku platiť nová, podľa niektorých takisto kontroverzná, ústava.

Počet cirkví, ktorým štát automaticky prispieva na činnosť, teraz rapídne klesne. Budapešť bude posielať príspevky len katolíckej, reformovanej, evanjelickej a pravoslávnej cirkvi a podporu bude dostávať aj židovská komunita. Organizácie zastupujúce ostatných veriacich budú musieť dokázať, že ich cirkev v krajine pôsobí najmenej 20 rokov. Nebude to však také jednoduché, keďže štát ich uzná len vtedy, ak sa na tom zhodnú dve tretiny poslancov.

Clintonová už dávnejšie upozornila na to, že so zákonom budú mať Spojené štáty problém. Podľa šéfky americkej diplomacie norma porušuje „základné ľudské práva“. Medzi podporovanými cirkvami totiž nie sú budhisti, hinduisti ani moslimovia.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku