Orbánov trabant sa musí vyhnúť zrážke s kamiónom EÚ

Keď vláde v Budapešti na jar dôjdu peniaze, bude musieť hľadať spôsob, ako sa s Bruselom dohodnúť, myslí si maďarský politológ Zoltán Kiszelly.

02.01.2012 20:00 , aktualizované: 03.01.2012 12:09
Zoltán Kiszelly Foto:
Zoltán Kiszelly
debata (7)

„Orbán nemôže povedať, že krajinu sme priviedli do bankrotu a preto dodatočne priznávame, že sme sa mýlili. Preňho je dôležité, aby bez straty tváre mohol zmeniť svoju politiku,“ povedal pre Pravdu.

Britský Guardian prirovnal Maďarsko k trabantu, ktorý sa so šoférom Viktorom Orbánom rúti oproti kamiónu Európskej únie. Skutočne hrozí čelná zrážka?
Je to výstižný obraz. Maďarsko je v núdzi, nemá alternatívne finančné zdroje a úver s najlepšími podmienkami môže dostať od Medzinárodného menového fondu a Európskej únie. Nádejní veritelia však pomoc podmienili požiadavkami, ktoré Maďarsko vedome nesplnilo. Preto sa náš trabant na plný plyn rúti proti kamiónu EÚ.

V čo možno v tejto situácii dúfať?
Po prvé, že vodič kamióna v poslednej chvíli strhne volant. To je však málo pravdepodobné. Lebo v tom prípade by to povzbudilo aj iné členské krajiny EÚ, aby riskovali kolíziu s Európskou komisiou. Je preto zbytočné nádejať sa, že únia zmení postoj k Maďarsku. Kamión volant nestrhne.

Čiže ustúpiť musí Orbán?
Skôr alebo neskôr bude nútený. Otázne je len kedy a za akú cenu. Kurz forintu zo dňa na deň slabne. Blíži sa k 320 za euro, čo znamená, že ak sa Orbán nedohodne s úniou, tak rozpočet, ktorý ráta s 299 forintmi za euro, uletí. Na jar sa Maďarsku minú peniaze a získať nové bude môcť iba za veľmi nepriaznivých podmienok. Účet bude tvrdý: obrovské materiálne škody, strata prestíže, vysoká spoločenská cena. Tú zaplatí najmä jeden a pol milióna rodín, ktoré splácajú devízové úvery. Im nie je jedno, či za euro musia platiť 300 alebo 320 forintov. Maďarská vláda nebude mať inú možnosť, ako strhnúť volant.

A strhne ho ešte Orbán? Alebo, podobne ako pri odstavení Berlusconiho a Papandrea, už nejaký nový líder, ktorý bude pre zahraničie dôveryhodnejší?
Maďarsko nie je ako Taliansko ani ako Grécko. Berlusconi a Papandreu museli odstúpiť, lebo strácali vládnu väčšinu. Navyše na Rím a Atény ako členov eurozóny mal Brusel väčší vplyv. V Maďarsku je ťažko predstaviteľné zopakovanie scenára, keď nemecká kancelárka zatelefonuje talianskemu prezidentovi a ten to zariadi. Veď čo sa stane, keď Angela Merkelová zavolá Pálovi Schmittovi? Absolútne nič.

Môže Orbán padnúť v dôsledku vnútornej erózie Fideszu, keď sa od neho odtrhnú tí, ktorým sa jeho radikálne kroky nepáčia?
To zatiaľ nevyzerá reálne. Fidesz má šťastie v tom, že maďarskú občiansku pravicu pokrýva ako jediná strana. To je tretina maďarskej spoločnosti. Keby sa našli rebelanti, ktorí vystúpia z Fideszu, tak stratia podporu pravicovej časti spoločnosti. Nanajvýš by mohli prejsť ku krajnej pravici – k Jobbiku. K socialistom sa pridať nemôžu. Nik by ich nevolil. Politicky by nemali budúcnosť. Tlak na Orbána však môžu vyvíjať skupiny maďarského kapitálu. Akcie OTP a MOL prudko padli. Predpokladám, že maďarské podnikateľské kruhy spolu s ľuďmi zvnútra Fideszu presvedčia Orbána na zmenu, lebo cena doterajšej politiky je čoraz vyššia a čoraz menej je tých, ktorí z nej majú osoh.

Kedy sa dá očakávať, že Orbán cúvne?
V apríli alebo máji sa minú peniaze z rozpočtu a keď dovtedy nebude dohoda s EÚ a Menovým fondom, maďarská vláda bude nútená spraviť zmenu. Nebude z čoho vyplácať dôchodky, mzdy v štátnom sektore, benzín do policajných áut… Trocha času si ešte vláda bude môcť kúpiť tým, keď siahne na devízové rezervy národnej banky. Z jej 35 miliárd je potrebných päť miliárd na krytie úveru, to však tiež znamená, že kurz forintu sa odtrhne z reťaze a peniaze sa minú nie na jar, ale v septembri.

Čo môže Orbán zmeniť? Obetuje napokon zákony o centrálnej banke a hospodárskej stabilizácii, ktoré presadil napriek ultimátu zo strany EÚ?
To bude ťažké, lebo iba teraz ich prijali. A Orbán sa veľmi tvrdo ohradil proti tomu, aby sa mu do toho niekto zvonka miešal. On neuvažuje v hospodárskych, ale v politických aspektoch. Z ekonomického hľadiska by už vlani v lete bol musel uzavrieť dohodu s Menovým fondom. Vtedy mal šancu vyrokovať si lepšie podmienky, on však rozhovory prerušil. Teraz únia trvá na tom, aby vláda sporné zákony zmenila. Orbán preto musí nájsť stratégiu politického ústupu, ktorá by ho z tejto pasce vyviedla. Zjavne veľmi dobrou stratégiou politického ústupu by bola výmena premiéra. Nový premiér z radov Fideszu by teoreticky mohol ľahšie uskutočniť zmenu. Darmo si však na Orbánovo miesto sadne niekdajší minister financií Mihály Varga, technokrat a odborník, ktorého by zahraničné trhy privítali, keď si Orbán svoj vplyv zachová. Všetkých aj tak bude zaujímať iba jeho názor, rovnako ako keď Ferenc Gyurcsány prepustil kreslo Gordonovi Bajnaimu a každý ďalej sledoval len Gyurcsánya.

Čiže Orbán bude musieť ako obetného baránka hodiť cez palubu svojho ministra hospodárstva Györgya Matolcsyho?
Som o tom presvedčený. Ale nie teraz. Z hospodárskych dôvodov už mal byť Matolcsy dávno odvolaný. Teraz je však kľúčová politická ústupová stratégia. Orbán nemôže povedať, že krajinu sme priviedli do bankrotu a preto dodatočne priznávame, že sme sa mýlili. Preňho je dôležité, aby bez straty tváre mohol zmeniť svoju politiku.

A to sa ešte dá? Je preňho cesta späť?
Je to už čoraz ťažšie. Jeho šťastím je, že pravica v neho stále verí, ale túto dôveru teraz riskuje, lebo ani pravicoví voliči nemajú 320 forintov za každé euro, ktorým musia splácať hypotéky. Čiže riskuje stratu dôvery pravicových sympatizantov, ktorí povedia, že očakávali profesionálnejší tím.

Orbánovu vládu nedávno v liste kritizovala pre obmedzovanie nezávislosti tlače, súdnictva a iné prehrešky proti demokracii aj šéfka americkej diplomacie Hillary Clintonová. Ako vážne to berie Budapešť?
USA je dôležitý strategický partner Maďarska, a to aj ako hlavný akcionár Medzinárodného menového fondu. Washington sa obáva regionálnej nestability, ak by sa populistický štýl vládnutia rozšíril do ostatných východoeurópskych krajín. Nepáčilo by sa mu, keby západný typ demokracie v týchto krajinách nahradili autokratické režimy akejsi riadenej demokracie podľa vzoru Putina.

Niektoré západné médiá už o Orbánovi píšu ako o Putinovi z pusty alebo o európskom Hugovi Chávezovi…
To nie úplne sedí. Putinov a Chávezov systém je postavený na obrovskom prírodnom bohatstve, aké Maďarsko nemá. Orbán skôr za vzor pre Maďarsko považuje Singapur. Aj tam je riadená demokracia, rozhodujúci vplyv štátu na ekonomiku, vysoký hospodársky rast však dosahujú aj bez ťažby ropy či plynu. Aj Orbán by rád vytvoril podmienky na rast a vytváraním štátnych monopolov by rád zabezpečil, aby peniaze nešli k cudzincom, ale zostali v Maďarsku. Na to je však potrebných niekoľko vládnych cyklov. Aby sa jeho predstavy mohli naplniť, potrebuje nie štyri, ale dvadsať rokov.

Preto sa novou ústavou zabetónoval pri moci?
Áno a nejde len o zabetónovanie moci, ale celého systému. Preto napríklad rovnú daň zakotvil v ústavnom zákone, lebo dúfa, že bez Fideszu alebo proti nemu po voľbách v roku 2014 nik nebude mať v parlamente dvojtretinovú väčšinu.

Fidesz však vlani stratil 1,3 milióna sympatizantov. Jeho preferencie z januárových 65 percent klesli na decembrových 39 percent. Ak to takto pôjde ďalej, tretinu parlamentných kresiel potrebných na zachovanie systému nemusí získať…
Nedá sa to vylúčiť. Fidesz stráca voličov prevažne z hospodárskych dôvodov. Nie pre obavy z podkopávania demokracie. Možno desiatim až pätnástim percentám ide o demokraciu, nepáči sa im nová ústava. No prevažná väčšina tých, ktorí sa odkláňajú od Fideszu, je nespokojná s nízkymi platmi a znehodnocovaním forintu. Ústavou sa málokto zaoberá. Väčšina ľudí nanajvýš vie, že ich krajina sa už nenazýva Maďarská republika, ale Maďarsko. Detaily však nepoznajú.

Pred budovou Opery, kde Orbán oslavoval novú ústavu, sa však v pondelok večer zišiel veľký dav protestujúcich. Orbán, ktorý bol majster pouličného politizovania, teraz ulicu stráca?
Je to tak. Ale pouličné politizovanie je tradičným žánrom opozície. Vládna strana nedokáže zaplniť námestia. V Maďarsku vzrastá pocit bezmocnosti voči dvojtretinovej parlamentnej väčšine a ten sa prejavuje pouličnými demonštráciami. No je ťažké určiť, koľko ľudí prišlo pred Operu demonštrovať zademokraciu a koľko proti 320-forintovému euru.

Proti Orbánovi sa však prvý raz dali dokopy demokratické opozičné strany s občianskymi združeniami…
Áno, to je novinka. Socialisti doteraz nedokázali vyťažiť z poklesu popularity Fideszu. Ich stúpenci sú väčšinou ľudia preddôchodkového a dôchodkového veku. A nové hnutia mobilizujú mladšie generácie, vysokoškolákov i vekovú skupinu od 40 do 55 rokov. Občianske združenia tak budú môcť vhodne doplniť voličskú základňu socialistov. Súdržnosť opozície však zďaleka nie je istá.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 7 debata chyba Newsletter