Afganskú tínedžerku sadisticky mučili, pomôžu jej v Indii

04.01.2012 08:56
Sahar Gulová
Päť mesiacov utrpenia prežilo mladé dievča, ktoré rodina jej manžela na severe Afganistanu väznila, bila a brutálne mučila. Autor:

Sahar Gulová (15) mala šťastie v nešťastí. Jej predstavy o krásnom manželskom spolunažívaní sa rozplynuli už šesť mesiacov po tom, čo ju rodičia vydali. Mala vtedy iba štrnásť rokov a "vyvoleným" bol vojak afganskej armády Ghulam Sakha (30) slúžiaci v provincii Hilmand. Zatiaľ čo je dnes dievča v opatere lekárov, manžel je stále na úteku.

„Nútil ženu k prostitúcií a keď odmietla, tak ju jeho rodina zavrela do kúpeľne na prízemí,“ cituje denník The New York Times vyšetrujúceho policajného úradníka. Ako sa ukázalo, dievča držali v tme a dávali mu minimum jedla a vody. Navyše Sahar mučili. Napríklad „milujúci“ manžel jej vytrhal všetky nechty na ľavej ruke. „Kliešťami jej z tela trhal aj kusy mäsa,“ povedal zase pre CNN dôstojník polície Džavíd Basharat. V mučení nezaostávali ani svokra a švagriná, ktoré sú už za mrežami. Napríklad z hlavy nešťastnice vytrhávali celé chumáče vlasov. Podľa výpovede dievčaťa, ktoré asi po mesačnom liečení vo vládnej nemocnici v Kábule premiestnia do Indie na doliečenie, mužova rodina bola čoraz zúrivejšia. Odmietanie Sahar stať sa prostitútkou považovali totiž za stratu možného zisku.

Za záchranu života môže tínedžerka ďakovať svojej matke. Rodičia totiž nemali o dcére nijaké informácie a tak sa matka a strýko dievčaťa pobrali za ním do mesta Pul-i-Kumri v provincii Baghlán. Na ich upozornenie vtrhla napokon do domu polícia a Sahar našla v zúboženom stave. Na jedno oko vraj dodnes poriadne nevidí. Na celom tele mala škrabance a modriny. Nevestu mučil aj svokor, ktorého polícia v pondelok už chytila. Okrem sadistického manžela polícia hľadá aj ďalších členov podarenej rodiny. Prezident Hámid Karzaj v nedeľu vyhlásil, že ktokoľvek sa dopustil násilia voči dievčaťu, musí byť potrestaný.

Škandál, ktorý rozvíril spoločenskú hladinu nielen v Afganistane, ale aj za jeho hranicami, potvrdil stále pretrvávajúce prežitky voči ženám. Podľa Rahimi Zarifiovej, riaditeľky úradu pre problematiku žien, potvrdzuje to aj postoj mnohých Afgancov. „Stredná a staršia generácia sa dokonca tvári, že prípad týraného dievčaťa je normálnou vecou. Vraj tak to má byť,“ citujú noviny odborníčku z provincie Baghlán.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku