Romney smeruje k súboju s Obamom. Zastaví ho niekto?

11.01.2012 08:13, aktualizované: 12.01.2012 08:34
Mitt Romney, republikáni, predvolebná kampaň USA
Mitt Romney. Autor:

Vyhral a prepísal históriu. Mitt Romney zvíťazil v primárkach v New Hampshire po tom, čo pred niekoľkými dňami získal najviac hlasov vo volebných zhromaždeniach v Iowe.

Doteraz si takúto dvojitú výhru dokázali pripísať len republikáni, ktorí práve úradovali v Oválnej pracovni. Bývalý guvernér Massachusetts posilnil svoje šance na zisk prezidentskej nominácie vo svojej strane. Ak sa mu to podarí, 6. novembra sa stretne v súboji o Biely dom s jeho súčasným nájomníkom demokratom Barackom Obamom.

Víťaz a porazení

„Dnes večer oslavujeme, zajtra sa pustíme do práce,“ povedal Romney svojim stúpencom po víťazstve v New Hampshire. Získal tu takmer 40 percent hlasov.

Druhý skončil so značným odstupom s takmer 23 percentami texaský kongresman Ron Paul. Tretie miesto pripadlo Johnovi Hunstmanovi. Tomu hlas odovzdalo 16,84 percenta zúčastnených. Všetci ostatní zúčastnení získali menej ako 10 percent hlasov. Nepresvedčil ani bývalý pennsylvánsky senátor Rick Santorum. Ten nedokázal nadviazať na veľmi dobrý výsledok z Iowy, kde ho Romney porazil len o osem hlasov.

Výsledky z New Hampshire nie sú veľkým prekvapením. Najmä Romneyho pomerne jasné víťazstvo sa očakávalo. Išlo však aj o to, aké bude výrazné, keďže niektoré prieskumy mu veštili pokles popularity. Vo volebných miestnostiach sa to však nepotvrdilo.

Romney dokonca zabodoval u konzervatívnych voličov a stúpencov Čajového hnutia. Tých mal pritom doteraz problém presvedčiť, že práve on je vhodným kandidátom. Romneyho považujú totiž za umierneného, hoci má konzervatívne názory. Kritici tvrdia, že ide z jeho strany len o úsilie zapáčiť sa časti voličov.

Nájde sa ešte súper?

„Pre Romneyho je víťazstvo v New Hampshire naozaj dôležité. Ak bude ďalej napĺňať očakávania, získa nomináciu. A nevyzerá to tak, že by mohol mať súpera, ktorý by mu v tom zabránil,“ povedal pre Pravdu Steven Greene, politológ zo Severokarolínskej štátnej univerzity.

„V New Hampshire sa neukázal nikto, kto by mohol byť skutočne silným vyzývateľom Romneyho. Pole jeho protivníkov zostáva rozdelené,“ vysvetľuje aj expert na americkú politiku John Coleman z Wisconsinskej univerzity. „V prípade, že by sa mal nájsť výrazný Romneyho súper, musí sa to stať počas primárok v nasledujúcich niekoľkých štátoch,“ pripomína Coleman.

Hlavná skúška čaká Romneyho už 21. januára. Vtedy sa konajú primárky v Južnej Karolíne. Väčšina voličov je tu konzervatívna a Romneyho v prieskumoch v tomto štáte ešte nedávno porážal bývalý šéf Snemovne reprezentantov Newt Gingrich. Už to však neplatí. Romney si aj tu dostal na čelo. Hoci je rozdiel medzi nim a súpermi len niekoľko percent, zdá sa, že ho stále viac akceptujú i voliči, ktorí ho ešte nedávno odmietali.

Negatívna kampaň

„Výsledok v New Hampshire je dobrým odrazovým mostíkom pred Južnou Karolínou, kde ma čaká veľmi náročná úloha,“ povedal Romney pre televíziu MSNBC.

Súperi favorita primárok sa už sústredia na to, aby mu úlohu čo najviac sťažili. Gingrich si zaplatil reklamu, v ktorej obviňuje Romneyho, že prevrátil kabát v otázke interrupcií. Urobil to vraj len preto, že sa snaží získať nomináciu. V úrade guvernéra štátu Massachusetts sa ešte prikláňal k právu ženy na potrat, názor zmenil až neskôr.

Tvrdo ide po Romneym aj texaský guvernér Rick Perry. O ňom sa ešte v lete predpokladalo, že bude patriť k hlavným favoritom boja o republikánsku nomináciu. Nezvládol však televízne debaty, v Iowe prepadol a v New Hampshire ho nevolil takmer nikto. Južná Karolína je jeho poslednou šancou na oživenie kampane.

„Tento štát vyberá prezidenta,“ vyhlásil podľa denníka Los Angeles Times. Pravda je, že od roku 1980, odkedy sa v Južnej Karolíne republikánske primárky konajú, ich víťaz vždy získal stranícku prezidentskú nomináciu.

Súperi na Romneyho útočia i pripomínaním podnikateľskej minulosti. Jeho spoločnosť pomáhala ekonomicky ozdravovať iné firmy, ale aj za cenu prepúšťania.

Niektorým republikánskym lídrom sa však nepáči, že na seba kandidáti vyťahujú negatívnu kampaň. Reagoval na ňu aj Romney.

„Je to veľká chyba pre našu stranu i krajinu. Už máme lídra, ktorý nás rozdeľuje trpkou politikou závisti. Musíme ponúknuť alternatívnu víziu,“ citovala agentúra UPI Romneyho slová, ktoré adresoval republikánskym protivníkom i Obamovi.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku