V sobotu oslávila Margrethe II. významné výročie. Uplynulo 40 rokov od jej nástupu na trón. Keď sa vysoká modrooká blondína v januári 1972 chopila žezla, stala sa prvou ženou v úlohe monarchu v histórii krajiny. Dánska monarchia je najstaršia v Európe, existuje viac ako tisíc rokov. Margrethe II. jej vtisla modernú podobu. „Božia pomoc, láska ľudu, sila Dánska,“ znie jej heslo.
O prvé novinky sa postarala ešte ako korunná princezná. Porušila zvyk, nevzala si za manžela člena severoeurópskej kráľovskej rodiny luteránskej viery. Zosobášila sa s francúzskym diplomatom Henrim de Montpezat s katolíckou výchovou. Študovala na viacerých univerzitách, čím sa stala najvzdelanejším monarchom v dánskych dejinách.
Prístupná k médiám
Kúzlo panovníčky spočíva v tom, že sa priblížila ľudu a zároveň sa pridŕža stáročia trvajúcich hodnôt monarchie, nazdávajú sa odborníci na kráľovský dvor. „Dáni ju vnímajú ako mimoriadnu osobnosť a súčasne ženu, ktorá sa nevyvyšuje nad bežných ľudí,“ povedal pre Pravdu historik Lars Hovbakke Sorensen, ktorý prednáša na Kodanskej univerzite. Margrethe II. sa podľa neho vyznačuje otvorenosťou a prístupnosťou, čo chýba iným monarchom.
Panovníčka sa neobmedzuje na zdvorilostné príhovory. „Kráľovský dvor pred jej nástupom na trón nikdy neusporadúval tlačovky. Margrethe II. to zmenila už v roku svojej korunovácie. Pozvala si 124 novinárov z celého sveta,“ pripomína webová stránka dánskeho ministerstva zahraničných vecí. Tlačové konferencie robí nielen doma, ale aj v letnom sídle – na zámku vo Francúzsku, ktorý patrí manželovi. Rada poskytuje rozhovory, televízne štáby prinášajú reportáže z jej hradov v Dánsku. „Spôsob, akým pristupuje k médiám, ťažko nájdete u väčšiny európskych monarchov,“ zdôraznil pre Pravdu historik Jes Fabricius Moller z Kodanskej univerzity.
Experti oceňujú, ako zvláda svoje štátnické poslanie. „Kľúčom k úspechu je to, že robí tak málo chýb. Jasne pochopila deľbu práce medzi sebou ako formálnou hlavou štátu a predsedom vlády, ktorý má v rukách výkonnú moc. Niekedy ju prirovnávam k upratovačke: práca je najviac viditeľná, keď nie je odvedená dôkladne,“ poznamenal Moller. „Do politiky nevstupuje, a pritom dokáže prinášať silné morálne výzvy, ktoré si Dáni berú k srdcu bez ohľadu na to, či ide o liberálov, konzervatívcov alebo socialistov,“ doplnil Sorensen. „Je umenie hovoriť o problémoch v spoločnosti a absolútne sa vyhýbať politickým narážkam,“ podotkol Moller.
Nepoužíva internet
Hoci sa Margrethe II. prispôsobila modernej dobe, technické výdobytky ju neoslovili. „Nepoužívam internet, nemám ani mobil,“ citovala agentúra AP 71-ročnú kráľovnú. Tvrdí, že sa bez týchto prostriedkov cíti príjemnejšie. Mohlo by sa zdať, že tento prístup ju stavia do zvláštneho svetla, ale Moller si to nemyslí: „Skutočnosť, že netají, že sa zaobíde bez webu aj bez mobilu, môže byť tiež súčasť jej úspechu – ľudia oceňujú, že sa drží starých hodnôt v dobrom zmysle slova.“
**Údaje o Dánsku
**
* Dánske kráľovstvo, ktorého vznik sa datuje okolo roku 950, sa zmenilo na parlamentnú monarchiu v roku 1849.
* Počet obyvateľstva je približne 5,4 milióna ľudí. Životná úroveň je veľmi vysoká.
* Od roku 1973 je členom Európskej únie, ale nevstúpilo do eurozóny – ako menu používa dánsku korunu.
* V náboženskom zložení spoločnosti prevládajú od čias reformácie príslušníci evanjelickej cirkvi.
* Z celkovej rozlohy zaberá až 63 percent orná pôda, čo je najviac v Európe.
* Má výborné podmienky pre poľnohospodárstvo, z čoho ťaží pri exporte potravinárskych výrobkov.
Kráľovná je známa tým, že má rada umenie. Aj ako tvorivá osoba. V roku 1977 ilustrovala svetoznámu Tolkienovu knihu Kráľ prsteňov. O desať rokov neskôr navrhla kostýmy pre televízne spracovanie jednej rozprávky Hansa Christiana Andersena. Svoje diela po prvýkrát predstavila na samostatnej výstave v roku 1988. „Má imidž pracovitej ženy. Dánom sa to páči. Keď navštevuje vernisáže umelcov, dokáže s nimi stráviť dlhé minúty v debate. Je to niečo iné, ako napríklad britská panovníčka Alžbeta II., ktorá si udržiava väčší odstup od ľudí,“ podotkol Moller.
Obyvatelia Slovenska mohli vidieť Margrethe II. v októbri 1994. Na návštevu pricestovala na pozvanie vtedajšieho prezidenta Michala Kováča.
Rezignovať sa nechystá
Keď sa blížili 70. narodeniny kráľovnej, objavili sa ničím nepodložené chýry, že plánuje abdikovať. Určite to nemá v úmysle. „Vždy som mala názor, že poslanie, ktoré mi bolo zverené, potrvá celý čas, čo budem žiť,“ povedala pre noviny Politiken. „Monarcha odovzdáva trón, keď zomrie. Nevnímam to ako doživotný rozsudok, ale ako celoživotnú službu,“ dodala pre BBC. Pokiaľ ide o význam dedičnej monarchie, vidí ho v tom, že stelesňuje veľmi dlhý príbeh dánskej existencie.
Na otázku, či je priestor, aby si Margrethe II. ešte zvýšila popularitu, experti reagovali podobnými slovami – takmer 80-percentnú obľúbenosť už neposuniete vyššie. „Je to údaj, o ktorom sa dánskym politikom môže len snívať,“ upozornil Moller. „Závidieť jej môžu iní monarchovia v Európe, ktorí čelia rastúcim percentám volajúcim po zmene na republiku,“ dodal Sorensen. Moller zdôraznil, že konštitučná monarchia je v dánskej demokracii silno zakorenená.
Sorensen skôr vidí výzvy, ktoré súvisia s obľúbenosťou panovníčky: „Keď po smrti Margrethe II. príde na trón korunný princ Frederik, nebude mať ľahkú úlohu. Zdedí nielen žezlo, ale aj vysokú popularitu matky. Je šikovný, ale byť celebritou nestačí – Dáni budú rovnako od neho očakávať silný a úprimný záujem o dianie v spoločnosti,“ povedal.
Silná fajčiarka
Môže mať obľúbená kráľovná neresti? Áno. Je to tabak. Fajčí od mladosti a dlho sa s cigaretou v ruke ukazovala aj na verejnosti. Uznávaný vedecký časopis Lancet ju v roku 2001 dokonca obvinil, že prispieva k úmrtiam ako zlý vzor v ochrane zdravia. „Päť rokov od jej nástupu na trón začal stúpať počet Dánok, ktoré zomreli na rakovinu. Predtým bola klesajúca tendencia,“ napísal Lancet. Manžel princ Henrik to odbil slovami, že kto chce fajčiť, ten bude bez ohľadu na to, či tabaku holduje panovníčka.
Keď v roku 2007 nadobudol účinnosť dánsky protifajčiarsky zákon, začala sa správať zdržanlivejšie: „Na verejnosti už Margrethe II. neuvidíte s cigaretou,“ ubezpečila vtedy hovorkyňa kráľovského dvora Lis Frederiksenová. Podľa nemeckého časopisu Bunte spotrebuje denne až tri škatuľky cigariet.
Margrethe II. je usilovná a má otvorenú myseľ
Margrethe II. – hlavné údaje o dánskej panovníčke
**
*** Narodila sa 16. apríla 1940 ako najstaršia dcéra panovníka Frederika IX. (v tom čase korunného princa) a jeho ženy Ingrid. Krstné meno Margrethe dostala podľa svojej starej mamy.
*** Vyštudovala archeológiu** na slávnej univerzite v Cambridgei. Neskôr získala aj diplom z politických vied – politológiu študovala na prestížnych školách v holandskom Aarhuse, na parížskej Sorbonne a v Londýne. Okrem rodnej dánčiny plynulo hovorí po anglicky, francúzsky, nemecky a švédsky.
*** Jej rodičia** boli panovníckym párom od apríla 1947 do Frederikovej smrti v januári 1972. Zomrel ako 72-ročný. Otec sa najprv v roku 1922 zasnúbil s gréckou princeznou Olgou, ale sobáš sa nakoniec nekonal. Za manželku si zobral švédsku princeznú Ingrid. Dožila sa krásneho veku – zomrela v novembri 2000, keď mala 90 rokov.
*** Po druhej svetovej vojne** sa začala v Dánsku debata o následníctve na trón. Frederik IX. a Ingrid mali tri dcéry a žiadneho mužského potomka. Nástupníctvo malo prejsť na kráľovho brata Knuda, ale zásada sa zmenila. Občania v marci 1953 v referende odsúhlasili, že v prvej línii sa monarchom môže stať prvorodená dcéra panovníka, ak nemá mladšieho brata.
*** V júni 1967 sa princezná Margrethe zosobášila** s francúzskym diplomatom Henrim de Laborde de Monpezat. Má 77 rokov. Vychovávaný bol ako katolík, kvôli svadbe prestúpil na protestantskú vieru. Má titul Henrik, princ – manžel kráľovnej.
*** Keď Frederik IX. zomrel**, princezná Margrethe bola vyhlásená za kráľovnú. Hlavným poslaním panovníčky je reprezentovať svoju vlasť v zahraničí a pôsobiť ako zjednocujúca osobnosť v Dánsku. Ako nevolený verejný činiteľ nevyjadruje politické názory. Nestraníckosť si dokonca stráži tak silno, že hoci má volebné právo, nechodí hlasovať v parlamentných voľbách.
*** Má dvoch potomkov**, obidvaja sú synovia. Prvorodený je korunný princ Frederik, má 42 rokov. Jeho 39-ročná žena pochádza z Austrálie, majú spolu dve dcéry a dvoch synov.
*** Druhým synom kráľovnej je princ Joachim**, ktorý má 41 rokov. Jeho manželka Marie sa narodila vo Francúzsku. Joachim bol prvýkrát ženatý s Alexandrou Manleyovou, ktorá pochádza z Hongkongu; rozviedli sa roku 2005, mali spolu dvoch synov.
Dánska kráľovná nemá nijakú inú ambíciu, ako slúžiť verejnosti, poznamenal Sebastian Jorgen-Oldensen z Kodanskej univerzity. „Ako žena je pevná v morálnych a náboženských zásadách,“ povedal pre Pravdu historik a znalec monarchie.
Prečo je Margrethe II. výrazne obľúbená medzi dánskym obyvateľstvom?
Existujú tri hlavné dôvody mimoriadnej úspešnosti kráľovnej. Po prvé, zdedila takpovediac dobrú obchodnú značku. Jej otec Frederik IX. bol populárny panovník. Dokázal sa šikovne prispôsobiť úlohe nepolitického symbolu malého demokratického štátu. Po druhé, kľúčom k jej úspechu je stabilita kráľovskej rodiny. Od príchodu súčasnej dynastie Glücksburgovcov v roku 1863 je pre panovnícky dvor príznačný dobre vedený život. Preto bolo pre niekoľko generácií Dánov veľmi ľahké stotožniť sa a sympatizovať nielen s monarchom, ktorý sa práve nachádzal na tróne, ale zároveň s celou kráľovskou rodinou. Dánsku monarchiu by som nazval rodinnou firmou. Margrethe II. presadzuje tradíciu, o ktorej som sa zmienil.
Aká je tretia príčina?
Kráľovná má silný zmysel vykonávať svoje poslanie zodpovedne. Trón prijala ako osud. V tejto úlohe chce pôsobiť najlepšie, ako sa dá, pričom nemá nijakú inú ambíciu, ako slúžiť verejnosti. Navyše je inteligentná, usilovná, s otvorenou mysľou a zároveň ako žena pevná v morálnych a náboženských zásadách.
Monarchovia čelia výzvam modernej éry. Ako sa s tým vyrovnala Margrethe II.?
Postupom času si vyvinula veľmi dobrú intuíciu, čo moderná mediálna spoločnosť chce a akceptuje. Poskytla veľa rozhovorov, ale trvá na dodržiavaní práva na súkromie. Nenamočila sa do škandálov, s novinármi si vypestovala skvelý vzťah. Vyhýba sa straníckej politike, ale pravidelne vyjadruje morálne názory, ktoré sú široko uznávané. V posledných rokoch vytvorila priestor na určitú pompu a ľud to zbožňuje. Jej charizma prispela k tomu, že Dáni vnímajú kráľovskú rodinu v dobrom zmysle slova ako veľkolepú národnú reality šou.
Panovníčka má obrovskú popularitu, mohla by si ju ďalšími krokmi ešte zvýšiť?
Pochybujem, že ktorýkoľvek monarcha dokáže získať viac podpory, ako má Margrethe II. Stúpencov republikánskeho zriadenia nájdete len medzi členmi extrémnej ľavice, kráľovnú dokonca ľúbia socialisti. Otázku by som postavil odlišne – v súvislosti s nástupníctvom na trón: Rastú očakávania smerom ku korunnému princovi Frederikovi a k jeho manželke Mary v tom zmysle, že niečo budú robiť inakšie. Budú musieť prísť s určitou novou podobou monarchie. Vyplýva to z modernej doby, ide o mediálnu kultúru, v ktorej osobná charizma zohráva prvoradý význam. Šance majú dobré.