Bohatý webový pirát objavil raj, držia ho v ňom za mrežami

Som nevinný, povedal sudcovi mohutný muž, ktorý raz o sebe vyhlásil, že sa chce stať jedným z najbohatších na svete. Zakladateľ serveru Megaupload predstúpil pred súd na Novom Zélande, ktorý rozhodne, či ho vydá do USA na trestné stíhanie. Kim Schmitz čelí v Spojených štátoch obvineniu, že na internete riadil nezákonný biznis, ktorý prevádzkovateľom vyniesol v prepočte 135 miliónov eur, pričom vlastníkom autorských práv bola spôsobená škoda vo výške trojnásobku. Megaupload umožňoval za poplatok na webe sťahovať filmy.

24.01.2012 10:01
debata (6)
Kim Schmitz (vpravo hore na policajnej stanici... Foto: SITA, AP
Kim Schmitz Kim Schmitz (vpravo hore na policajnej stanici po zatknutí) si na Novom Zélande vytvoril luxusné prostredie. Dal si postaviť obrovskú vilu s krásnym parkom, bazénom a tenisovým kurtom. Záľubu našiel v drahých automobiloch. Pri záťahu mu ich zhabali, boli medzi nimi napríklad tri Mercedesy.

Schmitz požiadal o prepustenie na kauciu, sudca si vzal čas na rozmyslenie. Prokuratúra, ktorá spolupracuje s americkými kolegami, dôrazne žiada, aby zostal vo väzbe, pretože existuje veľká hrozba, že sa pokúsi o útek. V luxusnom sídle nemeckého rodáka, ktorý sa usadil na Novom Zélande, našli tri cestovné pasy a až 45 kreditných kariet na rôzne mená.

„Nepatrí medzi osoby, ktoré nepozorovane prekĺznu cez hraničné kontroly,“ namietal jeho advokát Paul Davidson v narážke na to, že Schmitz meria 200 centimetrov a váži 130 kilogramov.

Schmitza zatkli krátko pred narodeninami. V sobotu sa chystal oslavovať 38 rokov. Nepochybne vo veľkom štýle, pretože zbožňuje luxus. „Mám iný vzťah k peniazom ako tí, čo si ich hromadia. Radšej míňam a veľa sa zabávam,“ poznamenal, keď bol hosťom v jednej nemeckej televíznej talk show.

Keď sa usadil na Novom Zélande, krajinu označil za vzácny raj na Zemi. Tejto predstave je prispôsobená honosná vila, do ktorej sa nasťahoval s manželkou a s tromi deťmi – garáže pre dvadsať drahých automobilov, fontány, palmy. Nechýba tenisový kurt a vyhrievaný bazén, do ktorého vedie na mieru vyrobený rebrík za 9-tisíc eur a je napúšťaný pramenitou vodou dovážanou v cisterne.

Novoročné oslavy si Schmitz spestril ohňostrojom, ktorý zaplatil nad Aucklandom. Svetelná šou ho v prepočte stála 385-tisíc eur. Mohol si to dovoliť, veď podľa amerických vyšetrovateľov mu Megaupload denne vynášal 115-tisíc dolárov (88-tisíc eur). Ohňostroj sledoval s manželkou zo súkromnej helikoptéry.

Biznis na webe prinášal Schmitzovi peniaze, ako by takpovediac vlastnil tlačiareň bankoviek. Keď USA pátrali Usamovi bin Ládinovi, ponúkal odmenu 10 miliónov dolárov za informáciu, ktorá povedie k dolapeniu najhľadanejšieho teroristu na svete.

Schmitz, vlastne už Dotcom, lebo si zmenil priezvisko, má problémy s paragrafmi nie po prvý raz. V minulosti vyviazol v Nemecku s dvoma podmienečnými trestmi za podvody na internete a nabúranie do cudzích serverov. Ako mu Nový Zéland mohol poskytnúť súhlas na trvalý pobyt, keď vedel o zašpinenom registri trestov? Schmitz sa zaviazal, že tam investuje niekoľko miliónov. Vyšlo mu to, ale teraz môže všetko stratiť a posedieť si dlhé roky vo väzení v USA.

6 debata chyba