Romney dostal trojitý úder

, 08.02.2012 08:04, aktualizované: 09.02.2012 08:11
Rick Santorum
Bývalý senátor Rick Santorum sa teší z nečakaného úspechu v hlasovaní o republikánskeho kandidáta na amerického prezidenta. Autor:

Kto sa obával, že po viacerých víťazstvách Mitta Romneyho už bude výber súpera Baracka Obamu nuda, ten si môže vydýchnuť. Odpisovaný konzervatívec Rick Santorum trojnásobným víťazstvom postavil celý súboj na hlavu. Hoci Romney naďalej zostáva favoritom, na víťazstve bude musieť poriadne popracovať. Zdramatizovanie boja o republikánsku nomináciu však nahráva najmä súčasnému prezidentovi, snažiacemu sa o znovuzvolenie.

„Fíha. Konzervativizmus žije a darí sa mu,“ vyhlásil Santorum, ktorý s takým dobrým výsledkom zrejme ani sám nepočítal. „Nestojím tu, aby som tvrdil, že som konzervatívnou alternatívou Mitta Romneyho, som konzervatívnou alternatívou Baracka Obamu,“ povedal sebavedome.

Bývalý pensylvánsky senátor dosiaľ bodoval len v hneď prvých voľbách v štáte Iowa, kde mu bolo víťazstvo pririeknuté až po dodatočnom prepočítaní hlasov. Do utorňajšieho súboja, ktorý bol prvým, keď sa o hlasy naraz bojovalo vo viacerých štátoch, Santorum šiel s nádejami na slušný výsledok. Minnesota, Missouri i Colorado sú viac naklonené konzervatívnym politikom.

Čakalo sa však, že organizácia a veľké peniaze za Mittom Romneym zabezpečia bývalému massachusettskému guvernérovi aspoň jedno víťazstvo. Santorumovi, naopak, vyšiel vabank, keď vypustil aktívnejšiu kampaň na Floride a v Nevade a sústredil sa na utorňajšiu trojicu štátov.

„Pre Ricka Santoruma to bola veľká noc,“ priznal Romney, ktorý súperovi zablahoželal. Tvrdí však, že sám seba naďalej považuje za budúceho republikánskeho kandidáta.

„Myslím si, že Santorum ani Newt Gingrich napokon nebudú schopní Romneyho zastaviť,“ dal mu za Pravdu odborník na americkú politiku Thomas Scotto z Essexskej univerzity. „Na druhej strane, tento výsledok spochybňuje nasadenie, s akým sa v novembrových voľbách budú konzervatívci schopní postaviť za Romneyho i to, do akej miery bude Romney schopný motivovať voličskú základňu. Má síce peniaze a organizáciu, no nevyvoláva veľa nadšenia,“ povedal Scotto pre Pravdu.

Hlavnou témou volieb síce bude ekonomika, no pre radikálne konzervatívne krídlo republikánov naďalej zostávajú veľmi dôležité sociálne témy ako potraty či manželstvá homosexuálov. Romney síce hlása z ich pohľadu správne názory, ako exguvernér liberálneho Massachusetts má však minulosť, ktorá ho usvedčuje z nedostatočnej horlivosti pri ich presadzovaní. Santorum je, naopak, horlivý dosť.

„Romney je pre konzervatívnych Američanov jednoducho príliš umiernený,“ vysvetľuje James Boys z Richmondskej americkej univerzity v Londýne. „Pre nich nie je veľký rozdiel, či majú v Bielom dome Mitta Romneyho alebo Baracka Obamu,“ povedal pre Pravdu. Práve to vysvetľuje roztrieštenosť hlasov i menší záujem o výber republikánskeho nominanta. „Konzervatívci sa snažia vykresliť Baracka Obamu ako nového Jimmyho Cartera,“ pripomína Boys bývalého demokratického prezidenta, ktorého republikáni považujú za jedného z najslabších šéfov Bieleho domu vôbec.

„Chýba im však moderný Ronald Reagan. Zatiaľ sa neobjavil nikto, kto by ho pripomínal a kto by ako rytier na bielom koni pricválal na záchranu konzervatívneho hnutia,“ povedal Boys. Porazeným volebnej noci bola podľa neho i Sarah Palinová, miláčik protestného Čajového hnutia, ktorá podporila Newta Gingricha, no voliči ju neposlúchli. Pre Gingricha bola utorňajšia noc katastrofou. Za to však môžu i chyby jeho kampane, lebo pre neskorú registráciu sa napríklad v Missouri neocitol ani len na volebnom lístku.

Z vývoja u republikánov a črtajúcej sa dlhej bitky sa môže tešiť najmä prezident Obama. „Pre neho to bola skvelá noc,“ myslí si Boys. „Teraz môže z diaľky sledovať, ako sa osem mesiacov opozícia sama trhá na kusy a ešte mu aj dodáva muníciu, ktorú využije v kampani pred novembrovými voľbami. Všetky obvinenia, ktoré na seba republikáni vyťahujú, sa vrátia a nominanta ich strany poškodia. Nehovoriac o tom, že na získanie nominácie sa republikán bude musieť posunúť doprava, čím uvoľní stred politického poľa Obamovi,“ tvrdí politológ.

Útechou po takejto facke môže byť pre Romneyho len fakt, že vyhral Santorum a nie Gingrich. „Romney stabilne získava okolo 40 percent hlasov. Preto je pre neho najlepšie, ak sa v súboji udržia všetci jeho republikánski súperi. Ak by Gingrich alebo Santorum odstúpili, hlasy ich priaznivcov by sa spojili a možno by dokázali Romneyho zablokovať. Ich problémom však je, že ich ego im to nedovolí. Obaja sa pýtajú, prečo by sa mali obetovať práve oni,“ vysvetľuje Boys.

Po ôsmich republikánskych súbojoch má zatiaľ na svojom konte Santorum štyri víťazstvá, Romney tri a Gingrich jedno. Takýto pohľad je však skresľujúci, keďže nominanta Republikánskej strany budú vyberať delegáti zjazdu. Romney bodoval vo veľkých štátoch a tak má zatiaľ najviac istých delegátov – 95. Za druhého Gingricha zatiaľ podľa CNN sľúbilo hlasovať 34 delegátov a za Santoruma 33. Libertarián Ron Paul, ktorý nevyhral ani jeden štát, má vďaka pomernému systému v niektorých z nich 20 delegátov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku