Švajčiari rozhodnú, či chcú cudzincov

Švajčiarski radikáli chcú ohradiť krajinu virtuálnym múrom. Nová iniciatíva žiada, aby alpský štát výrazne obmedzil možnosť cudzincov žiť a pracovať vo Švajčiarsku. Obyvatelia budú v referende rozhodovať, či takéto uznesenie podporia. Ak sa rozhodnú kladne, museli by sa prehodnotiť zmluvy medzi Švajčiarskom a Európskou úniou o voľnom pohybe osôb.

, 23.03.2012 08:22
Švajčiarsko, radikáli, imigrácia, cudzinci Foto:
Takýmto plagátom vyzývajú švajčiarski radikáli na podporu referenda o obmedzení počtu cudzincov v krajine.
debata

„Budeme môcť znova sami rozhodovať, kto príde do našej krajiny,“ burcuje voličov Iniciatíva proti masovému prisťahovalectvu. Jej terčom však nie sú len imigranti z mimoeurópskych krajín. Tŕňom v oku je aj narastajúci počet ľudí, ktorí za prácou do prosperujúceho Švajčiarska chodia zo susedných štátov. „Už niekoľko rokov zažívame masívny prílev ľudí. Zvlášť prisťahovalectvo z Európskej únie už Švajčiarsko nedokáže kontrolovať. Túto situáciu ešte vyostruje jednoduché prisťahovanie pre rodinných príslušníkov z tretích krajín, početné nelegálne pobyty a vlečúce sa problémy s azylovým konaním,“ píše sa na stránke iniciatívy.

Tá je agendou populistickej, radikálnej Švajčiarskej ľudovej strany. Strana už niekoľko rokov ťaží z rastúcich proticudzineckých nálad v krajine, hoci v posledných voľbách mierne stratila. Zostala síce najsilnejším politickým subjektom v krajine, no nepodarilo sa jej prelomiť 30-percentnú hranicu.

Ľudovci teraz slávia úspech. Pod protiprisťaho­valeckú iniciatívu sa im podarilo zozbierať vyše 135-tisíc platných podpisov, takže o agende budú rozhodovať švajčiarski voliči v referende. Keďže ide o zmenu ústavy, na jej schválenie bude treba nadpolovičná väčšina hlasov voličov i nadpolovičná väčšina z 26 kantonov. Minimálna účasť pre právoplatnosť referenda nie je stanovená.

Radikáli žiadajú, aby o počte cudzincov rozhodovalo Švajčiarsko samo. Iniciatíva navrhuje, aby bol počet povolení na pobyt ročne obmedzený a prideľovaný na základe potrieb švajčiarskeho hospodárstva. Kvóty by mali zvlášť platiť aj pre uchádzačov o azyl. Zároveň by sa mal sprísniť podmienky na udelenie povolenia na dlhodobý pobyt, sťažiť prisťahovanie pre rodinných príslušníkov a sprísniť nároky na sociálne dávky. Povolenia pre zamestnaných cudzincov by sa mali vydávať podľa potrieb ekonomiky s tým, že na uvoľnené pracovné miesto treba uprednostniť Švajčiara pred cudzincom. Pri udeľovaní povolenia na pobyt by sa mala brať do úvahy nielen žiadosť zamestnávateľa, ale aj schopnosť začlenenia uchádzača do spoločnosti a preukázanie dostatku prostriedkov na živobytie.

Švajčiarsko má jednu z najsilnejších ekonomík sveta, pričom nezamestnanosť sa pohybuje okolo troch percent. V osemmiliónovej krajine žijú takmer dva milióny cudzincov a ďalšie tisíce za prácou dochádzajú cez hranice.

Economiesuisse, najväčší zamestnávateľský zväz, však iniciatívu označil za vlastný gól. Keďže by po jej prijatí muselo nasledovať prehodnotenie zmlúv s EÚ, Švajčiarsku, ktoré má tretinu príjmov z obchodu s úniou, by podľa zväzu len uškodila.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Flowers