Obama: Najväčšou hrozbou sú jadrové zbrane v rukách teroristov

26.03.2012 08:12

Americký prezident Barack Obama je presvedčený, že jednou z najvážnejších hrozieb sveta zostáva možnosť, že by sa teroristické skupiny mohli dostať k jadrovému materiálu a vyrobiť atómovú bombu. Obama to povedal v prejave na univerzite Hak Kuk v Soule, kde sa zúčastní na dvojdňovom summite o jadrovej bezpečnosti.

Americký prezident varoval Severnú Kóreu a Irán, že ich jadrové ambície povedú len k ďalšej izolácii a sankciám zo strany medzinárodného spoločenstva. Novému severokórejskému vedeniu odkázal, že USA nemajú nepriateľské úmysly a sú ochotné zlepšiť vzťahy s KĽDR. Nový severokórejský líder Kim Čong-un by mal preto „zobrať odvahu zmeniť smer a dopriať tak svojmu ľudu mier“.

Summit, na ktorom sa zúčastní vyše 50 svetových lídrov vrátane Obamu, ruského premiéra Vladimira Putina a čínskeho prezidenta Chua Ťin-tchaa, sa koná v čase obnoveného napätia s KĽDR z dôvodu plánovaného vypustenia satelitu. Podľa Západu ide totiž v skutočnosti o test rakety dlhého doletu a Spojené štáty už v tejto súvislosti oznámili, že plán ohrozuje dohodu o poskytnutí potravinovej pomoci izolovanej komunistickej. USA podľa Obama už „nebudú odmeňovať provokácie“.

Irán, ktorý Západ podozrieva z vývoja jadrovej zbrane, má podľa amerického prezidenta právo na mierovú jadrovú energiu, no Teherán si podľa neho vybral cestu konfrontácie. Obama však vyjadril presvedčenie, že iránska otázka sa stále dá riešiť diplomaticky, no varoval, že čas sa kráti. „Irán musí ukázať, že to berie vážne. Musí splniť svoje záväzky,“ vyhlásil Obama, ktorý bude v pondelok v Soule o iránskej otázke rokovať s Putinom a Chuom Ťi-tchaom. S Putinom bude hovoriť aj o znižovaním počtu jadrových zbraní.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku