Fíni si zákony môžu písať aj sami

26.03.2012 12:00
voľby, Fínsko
Fínky na archívnej fotografii študujú ponuku politických strán pred parlamentnými voľbami. Fíni sa už pri navrhovaní zákonov nemusia spoliehať na poslancov. Autor: ,

Zákonodarný zbor má vo Fínsku milióny členov. Podľa nového zákona totiž môže legislatívu predkladať ktokoľvek z občanov. Stačí, ak pod návrh v priebehu pol roka pripojí podpisy 50-tisíc Fínov a Eduskunta, čo je domáci názov parlamentu, sa musí iniciatívou zaoberať.

Aby to mali po zmene túžiaci Fíni jednoduchšie, pomoc im poskytne Otvorené ministerstvo. Internetová občianska iniciatíva preloží návrhy občanov do právnického jazyka a pomôže zozbierať dostatok podpisov.

„To, čo robíme, je v celom Fínsku jedinečné a unikátne črty to má aj z celosvetového hľadiska,“ hovorí Sami Majaniemi, jedna z tvárí, skrývajúcich sa za projektom. „Zákon o občianskej iniciatíve vstúpil do platnosti 1. marca. My občanom pomôžeme, aby navrhovali vysokokvalitné zákony, ktoré majú vyššiu šancu uspieť. Na rozdiel od podobných iniciatív vo svete však môžeme zbierať podpisy pod návrhy zákonov od overených užívateľov aj elektronicky,“ vysvetľuje koordinátor projektu pre Pravdu princíp Otvoreného ministerstva, či ako to znie po fínsky, Avoin Ministeriö.

Dve formy

Na zmenu zákona o občianskych iniciatívach sa pripravoval aj štát. Fínske ministerstvo spravodlivosti spustilo vlastnú stránku, kde možno podávať návrhy zákonov a bez poplatku zbierať pod ne podpisy. To, že vznikne paralelná občianska štruktúra, mnohých zaskočilo. „Veľa poslancov prekvapilo, že ľudia túto možnosť využijú tak rýchlo,“ tvrdí Majaniemi. „Mnohí poslanci a vysokí štátni úradníci však dlhé roky podporujú rôzne občianske iniciatívy a tak ich vznik Otvoreného ministerstva potešil,“ hovorí koordinátor s tým, že zatiaľ im nikto polená pod nohy nehádže.

Na rozdiel od oficiálnej stránky ministerstva spravodlivosti ide Otvorené ministerstvo ešte ďalej. Podľa zákona možno parlamentu predložiť dva druhy iniciatívy – jednou je všeobecne formulovaná výzva, ktorá poslancom dáva len cieľ a druhou je už naformulovaný návrh legislatívy. Otvorené ministerstvo uprednostňuje druhý typ, pretože v tom prípade môžu poslanci ťažšie zmeniť pôvodný úmysel. Keďže väčšina občanov nemá odborné vzdelanie, experti, spolupracujúci so stránkou, z návrhov vytvoria presné znenie návrhu zákona.

Pomôžu experti

„Zatiaľ s nami spolupracuje niekoľko právnikov a akademikov,“ hovorí Majaniemi. Priznáva však, že v budúcnosti budú potrebovať väčšiu pomoc. „Komplikované zákony, či už znením alebo dosahom na spoločnosť, si vyžadujú viac práce. Uvidíme, nakoľko sa nám podarí pritiahnuť kvalitných odborníkov, ktorí zväčša bývajú zaneprázdnení,“ odhaľuje slabiny projektu. Koordinátori si však myslia, že pre mnohých bude práca na zákonoch od ich počiatku výzvou. „Experti, ktorí sa danou oblasťou zaoberajú, by mali analyzovať dosah zákonov a vytvárať ich precízny jazyk. To sa veľmi nelíši od výskumu, ktorému sa venujú aj vo svojej práci. Zúčastňovať sa na príprave návrhov im navyše umožní aplikovať výsledky svojho akademického skúmania na praktické spoločenské problémy. Zvlášť pre výskumníkov na univerzitách to navyše môže byť napĺňanie spoločenskej misie, ktorú by univerzity mali mať,“ domnieva sa Majaniemi. Keď sa projekt rozbehne, Otvorené ministerstvo by odborníkov mohlo nejakým spôsobom aj odmeňovať, zatiaľ však ich jedinou odmenou musí byť pocit z dobre vykonanej práce pre spoločnosť.

Aby však občianske zákony neuchmatli pre seba len akademici, všetka dokumentácia a diskusia o návrhoch bude na stránke Otvoreného ministerstva sprístupnená a zapájať sa budú môcť všetci členovia. Rovnako sa dozvedia aj to, čo sa so zákonom deje v parlamente a ako sa o ňom hlasovalo.

Podľa platného práva síce poslanci musia o iniciatíve hlasovať, zákony však musia prejsť celým legislatívnym procesom, tak ako návrhy vlády či poslancov. V pripomienkovom konaní sa tak môže znenie občianskych návrhov zmeniť. O to, že by zmeny boli výrazné alebo išli dokonca proti duchu pôvodného návrhu, sa Otvorené ministerstvo nebojí. „Riziko je len teoretické,“ tvrdí Majaniemi. „Navyše sa mu dá predísť práve tým, že návrhy budú veľmi dobre sformulované a odôvodnené, a tým, že všetky prípravné materiály budú zverejnené a prístupné pre všetkých. Veríme, že sa o nich rozprúdi aj verejná diskusia,“ povedal pre Pravdu.

Prvé návrhy do roka

Prvé návrhy si Otvorené ministerstvo trúfa poslať do parlamentu už v priebehu roka. Zatiaľ si spomedzi množstva nápadov vybralo dva, na ktorých odborníci začnú pracovať. Prvým z nich je zrušenie zákona o dani zo psa, ktorý vo Fínsku platí od 19. storočia a v súčasnosti ho uplatňujú len dve mestá. Druhým návrhom je zmena zákona o štátnych príspevkoch na štúdium, ktorý by podľa navrhovateľov mal byť spravodlivejší. „Vybrali sme si ich, pretože sú relatívne jednoduché a majú širokú podporu verejnosti,“ zdôvodňuje výber Majaniemi. „Keď vezmeme do úvahy, koľko potrvá zozbieranie podpisov a všetko ďalšie potrebné, odhadujem, že sa pred poslancov dostanú do roka,“ povedal pre Pravdu.

Koordinátori projektu netaja nádej, že s prijatím zákona o občianskych iniciatívach prišla do Fínska veľká zmena. „Občianska spoločnosť je v týchto dňoch v krajine veľmi živá a ľudia začali s viacerými projektmi, ktoré by aktívnou účasťou občanov mali zlepšiť stav demokracie. Nálada sa mení, z pasívneho, nezúčastnene sledujúceho postoja sa stáva aktívny, založený na spolupráci,“ dodáva Majaniemi.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Kytica Zimona 17

Kytica Zimona 17

28,99
Sweet červené ruže a ľalie

Sweet červené ruže a ľalie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk