20,114 poslanciPS/SPOLU
15,723 poslanciSmer
12,072 poslanciĽSNS
9,692 poslanciKDH
9,622 poslanciSaS
5,251 poslanecOĽaNO
4,960 poslancovSMK
4,090 poslancovSNS

Obamovi strážcovia sa zabávali s prostitútkami

16.04.2012 09:18
Barack Obama
Americký prezident Barack Obama Autor: ,

Mal to byť summit, na ktorom budú krajiny Severnej a Južnej Ameriky hovoriť o Kube či ekonomike. Namiesto toho sa rozprávajú o prostitútkach. Údajne si ich totiž objednali agenti americkej Tajnej služby, ktorá má chrániť prezidenta Baracka Obamu. Podľa televízie CBS nešlo priamo o tím, ktorý je pri šéfovi Bieleho domu, ale o skupinu, ktorá sa stará o zabezpečenie okolia.

Škandál sa odohral v kolumbijskej Cartegene, kde sa summit cez víkend konal. Informáciu najprv priniesla agentúra AP. Agenti mali bývať v hoteli, kde sú ubytované aj médiá, a vraj sa tam bujaro zabávali a alkohol tiekol prúdom.

Aféra summit do značnej miery zatienila. „Bol som na stretnutí s raňajkami, na ktorom sme mali hovoriť o obchode a o drogách. Jediné, o čom však chceli ostatní delegáti rozprávať, bol príbeh o agentoch a prostitútkach,“ vyhlásil pre agentúru Reuters jeden z nemenovaných latinskoamerických diplomatov.

„Gringovia by sa mali hanbiť, že si myslia, že Latinská Amerika je bordel, a tak sa k nej i správajú,“ reagoval podľa Reuters na škandál venezuelský ľavicový komentátor Nicmer Evans.

Americká strana zatiaľ oficiálne nepotvrdila, že ľudia z Tajnej služby skutočne platili za sex. Alebo skôr neplatili. Škandál sa totiž vraj začal po tom, čo sa prostitútka sťažovala na polícii, že jeden agent odmietol vyplatiť poskytnuté služby.

Úrady v USA vyšetrujú, k čomu naozaj došlo. Minimálne 11 agentov stiahol Washington do vlasti. Dôvod zatiaľ znie: nevhodné správanie. Nahradili ich inými príslušníkmi Tajnej služby. Agentúra Reuters napísala, že je medzi nimi viacero žien.
V Kolumbii je v niektorých oblastiach prostitúcia legálna, inde sa zase toleruje. Obyvateľov Cartegeny však škandál nemilo prekvapil. „Nepáči sa nám, čo urobili. Teraz naše mesto vyzerá zle,“ povedala pre Reuters obchodníčka Rosa Elena Prietová.
Alex Sanchez z Rady pre hemisférické vzťahy vo Washingtone to však neberie až tak vážne.

„Pre Ameriku je škandál Tajnej služby dôležitý, ale pre zvyšok regiónu Latinskej Ameriky a Karibiku nie je taký šokujúci. Bežne tu máme aféry, v ktorých hrajú úlohu prostitútky a vysokopostavení politickí a bezpečnostní predstavitelia,“ povedal pre Pravdu Sanchez.

Na druhej strane však odborník pripomína, že aféra je nepríjemná pre summit, ktorý už musel čeliť viacerým problémom.
„Zdalo sa, že viaceré hlavy štátov vôbec nepricestujú, keďže nebola pozvaná Kuba. Ak by sa zase v Cartagene objavil Castro, pravdepodobne by neprišiel Obama,“ pripomína Sanchez.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Sweet ružové ruže a gerbery s gypsomilkou

Sweet ružové ruže a gerbery s gypsomilkou

23,99
Amore biele ľalie

Amore biele ľalie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk