Podľa politológa Michala Horského sa Európska únia ocitla na križovatke, kde sa rozhodne, či zvíťazí Hollande, alebo úsporná politika nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.
Horský vidí podobnosť medzi rétorikou nového šéfa Elyzejského paláca a tým, čo hovorí Fico. Podľa neho to dokonca na prvý pohľad vyzerá, akoby Bratislava opäť raz nielen dobehla, ale aj predbehla politický Paríž. Upozorňuje, že v súčasnom ťažkom sociálno-hospodárskom rozpoložení Európy padajú vlády vo viacerých krajinách, kde ľavica strieda pravicu alebo naopak.
„Z toho vyplýva, že Európska únia stojí pred zásadnou zmenou hospodárskej a fiškálnej politiky a v tejto chvíli je na rázcestí. Buď sa presadí Merkelovej úsporný model, na ktorý sa odvolávala predošlá slovenská vláda, alebo rozvojový model, o ktorom hovorí súčasná slovenská vláda, ale aj nový francúzsky prezident,“ komentoval Horský.
Politici sú pri hodnotení francúzskych volieb a ich dosahu na EÚ a Slovensko zatiaľ zdržanliví. Poslanec Smeru Marián Kéry hovorí, že je naozaj veľmi ťažké dosiahnuť konsolidáciu verejných financií a zároveň naštartovať ekonomiku: „No bez ohľadu na to, že vo Francúzsku vyhral Hollande, premiér povedal – konsolidácia áno, ale tak, aby to nemalo negatívny dopad na občanov. Je pozitívne, že nielen ľudia na Slovensku, ale aj vo vyspelej západnej Európe dávajú stop pravicovým a neoliberálnym názorom.“
Poslanec SDKÚ Jozef Mikuš je zvedavý, či nový francúzsky prezident bude skutočne robiť to, čo sľuboval voličom. „Iné je robiť volebnú kampaň a iné politiku. Nerád by som to teraz hodnotil, na to si budeme musieť počkať. Uvidíme, čo bude ďalej,“ zhrnul Mikuš. Ako však pripomenul, zníženie deficitu podporila i Ficova vláda.