Pýcha ruského letectva narazila do indonézskej sopky, nikto neprežil

Indonézski záchranári po mnohých hodinách pátrania našli zvyšky ruského lietadla Suchoj Superjet 100, ktoré sa v stredu stratilo počas predvádzacieho letu s približne 50 osobami na palube. Nehodu nikto neprežil, záchranári už z našli prvé obete.

, 09.05.2012 13:44, aktualizované: 10.05.2012 07:28
Indonézia, lietadlo Foto:
Ruské lietadlo Suchoj narazilo v horskom teréne v Indonézii.
142

Informovali o tom predstavitelia úradu v Jakarte, ktorý koordinuje pátracie a záchranné operácie. Posádka vojenského vrtuľníka podľa nich spozorovala a identifikovala trosky v horskom teréne južne od Jakarty, kde lietadlo naposledy zachytili radary.

Podľa hovorcu základne, z ktorej vrtuľník pochádza, Aliho Umriho Lubisa sa miesto nešťastia nachádza v okolí neaktívnej sopky Salak v provincii Západná Jáva. Predstavitelia zatiaľ nemajú žiadne informácie o stave pasažierov a členov posádky, medzi ktorými bolo okrem Indonézanov aj osem Rusov, Američan a Francúz.

Do pátracej operácie v oblasti mesta Bogor v provincii Západná Jáva boli nasadené vrtuľníky, pre zlé počasie sa ale najmenej dva z nich museli vrátiť a pátranie pokračuje na zemi. Akciu ale komplikuje náročný terén a tma.

Z Moskvy do Jakarty odletelo špeciálne lietadlo, na palube ktorého sú ruskí vyšetrovatelia, experti firmy Suchoj a členovia medzištátneho leteckého výboru, ktorý v postsovietskych štátoch vyšetruje letecké katastrofy.

Podľa korporácie ruských leteckých výrobcov OAK lietadlo zmizol z radarov asi 20 minút po štarte počas druhého predvádzacieho letu. Na ruskom veľvyslanectve v Jakarte „bola vytvorená krízová skupina s účasťou zástupcov miestnych úradov na objasnenie situácie“, uviedol hovorca ambasády Dmitrij Solodov.

Posádka lietadla si podľa agentúry RIA Novosti krátko pred stratou spojenia vyžiadala súhlas zostúpiť z výšky 10 000 stôp (3 000 metrov) na 6 000 stôp (1 800 metrov), pritom v oblasti sa nachádza aj hora vysoká 6 200 stôp (1 900 metrov). Posádka bola podľa ruských médií skúsená, lietadlo pilotoval pilot Alexander Jabloncev, ktorý má nalietaných 10 000 hodín.

„Videla som, ako tesne nad mojím domom letí lietadlo,“ opísala miestnej televízii TVOne obyvateľka dediny, ktorá leží pri hore. Výbuch alebo niečo podobné vraj ale nepočula. Podľa portálu Russia Today indonézske úrady nevylučujú ani to, že lietadlo uniesli. Pilotovala ho štvorčlenná ruská posádka a letu sa zúčastnili aj traja pracovníci z výrobného podniku Suchoj.

Stroj priletel do Jakarty vo štvrtok v rámci predvádzacieho turné po Ázii. Navštívil už Barmu, Pakistan a Kazachstan, po Indonézii mal pokračovať do Laosu a Vietnamu. Pri predvádzacom lete boli na palube potenciálni zákazníci, teda predstavitelia miestnych aeroliniek Batavia, Pelita, Air Aviastar a Sriwijaya Air.

Suchoj Superjet 100 je považovaný za prvé úplne nové ruské civilné lietadlo, ktoré sa dostalo do výroby od rozpadu Sovietskeho zväzu. Vznikol v tesnej spolupráci so západoeurópskymi firmami. Určený je pre regionálne linky, vyrába sa vo verziách pre 75 a 95 cestujúcich.

Až doteraz nemalo lietadlo na svojom konte jedinú katastrofu a Rusko s ním spája veľké nádeje, že získa významnejší podiel na svetovom trhu, kde v danej kategórii dominujú stroje Embraer a Bombardier.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
142 debata chyba