Nové predčasné voľby budú v Grécku 17. júna

Nové predčasné voľby sa v Grécku uskutočnia 17. júna. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na stranícky zdroj po rokovaní lídrov hlavných politických strán u prezidenta Karolosa Papuliasa.

16.05.2012 14:34, aktualizované: 16:28
Grécko, prezidentská stráž, Atény Foto:
Príslušník čestnej gardy stojí pred prezidentským palácom v Aténach počas rokovaní prezidenta Karolosa Papuliasa s lídrami strán.
debata

K voľbám, ktoré môžu rozhodnúť o zotrvaní Grécka v eurozóne, privádza extrémne zadlženú krajine s upadajúcou ekonomikou a viac než dvadsaťpercentnou nezamestnanosťou prechodná vláda.
V čele tohto kabinetu má podľa neoficiálnych informácií gréckej televízie stáť najvyšší sudca gréckeho správneho súdneho dvora Panajotis Pikrammenos.

Po voľbách z 6. mája sa o zostavenie koalície neúspešne pokúšali predáci troch najsilnejších strán. Márny bol aj posledný pokus z iniciatívy prezidenta, ktorý si straníckych šéfov pozval. Grécki politici sa potom rozhodovali medzi dvomi termínmi nových volieb. Do úvahy pripadal ešte 10. jún.
Grécka ústava predpokladá, že v čele prechodnej vlády stojí niektorý z šéfov najvyšších gréckych súdov alebo nestranícka osobnosť. V čele kabinetu teoreticky mohol zostať aj finančný expert Lukas Papadimos.

Jedinou úlohou prechodnej vlády je doviesť krajinu k voľbám a riešiť len naliehavé každodenné záležitosti. Podľa šéfky komunistov Aleky Paparigaovej sa predáci strán dohodli na tom, že dočasná vláda nebude prijímať medzinárodne záväzné rozhodnutia.

Podľa agentúry DPA sa má ešte vo štvrtok zísť nový parlament s poslancami zvolenými 6. mája. Parlament však bude pravdepodobne už v piatok alebo v sobotu opäť rozpustený.

Výsledok nových volieb bude určujúci pre to, či bude extrémne zadlžené a na pôžičkách závislé Grécko pokračovať v úspornom kurze, ako to od neho žiada Európska únia a Medzinárodný menový fond (MMF) výmenou za rozsiahlu úverovú pomoc.

Stále viac Grékov škrty odmieta, čo sa prejavuje na vzostupe krajne ľavicových strán, ako je SYRIZA, ktorá by teraz podľa prieskumov voľby vyhrala. V tých predchádzajúcich skončila druhá za konzervatívnou Novou demokraciou a pred socialistickým hnutím PASOK.

V stávke je teraz aj zotrvanie Grécka v eurozóne. Väčšina Grékov si pritom želá, aby naďalej platili eurom.

Predseda Európskej komisie José Barroso dnes potvrdil, že Gréci o zotrvanie v eurozóne rozhodnú sami a nové voľby označil za historické, pokiaľ ide o budúcnosť krajiny. Pritom vyjadril želanie, aby Grécko v EÚ a eurozóne zostalo.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy