Pokutu vo výške 25 eur sľúbil zaplatiť z vlastného vrecka. Finančné sankcie za priestupky pri demonštráciách však majú čoskoro výrazne zdražieť a rovnaké gesto by šéfa Kremľa mohlo na budúce stáť už v prepočte 60-tisíc eur.
Dolná komora parlamentu včera predbežne schválila kontroverzný návrh zákona o drakonickom sprísnení postihov za priestupky pri demonštráciách. Novela, samozrejme, nie je namierená proti šéfovi Kremľa. Naopak, jej predkladatelia ju zdôvodnili snahou zabrániť opakovaniu podobných násilných zrážok s políciou, do akej v predvečer inaugurácie Putina začiatkom mája prerástol masový protest opozície.
Predloha z dielne vládnej strany Jednotné Rusko, do ktorej v utorok vstúpil premiér Dmitrij Medvedev, ráta s pokutami, aké si priemerný Rus nemôže dovoliť. „Prvý prípad uplatnenia zákona môže prostého občana stáť jeho byt,“ upozornil politológ Gleb Pavlovskij na neprimeranú výšku sankcií. Tie, ako pripúšťajú poslanci Jednotného Ruska, by sa v druhom čítaní oproti pôvodnému návrhu mohli čiastočne zmierniť, rozhodne však strop pokút nemá klesnúť pod 12-tisíc eur.
Návrh zákona v utorok prešiel len hlasmi vládnych poslancov. Všetky opozičné strany sa ostro postavili proti. „Prečo je potrebné zvýšiť pokuty tisícpäťstokrát?“ položil rečnícku otázku Sergej Mironov, líder frakcie Spravodlivého Ruska a sám si ňu aj odpovedal: „Odpoveď je očividná – na zastrašenie tých, ktorí sú pripravení zapojiť sa do občianskych protestov.“ Komunista Anatolij Lokoť zase vyzval parlament, aby sa do dejín 21. storočia nezapísal „potlačovaním demokratických práv a slobôd“.
Aktivisti mimoparlamentnej strany Jabloko, kým ich strážcovia poriadku neodviezli v dvoch policajných autobusoch, stihli pred sídlom Štátnej dumy rozvinúť transparenty: „Nafukujete pokuty a praskne trpezlivosť“, „Zákaz mítingov je cesta k revolúcii“, „Chcú nám utiahnuť závity, my im potrháme drážky“.
Vlna mohutných demonštrácií, ktorá vypukla vlani v decembri na protest proti zmanipulovaným parlamentným voľbám síce postupne opadá, odporcovia Putina však stále neutíchli. Organizujú „ľudové promenády“ po moskovských bulvároch a pokúšajú sa utáboriť v parkoch a na námestiach. Na 12. júna už zvolali ďalšiu masovú demonštráciu. Podľa ruskej tlače chce Putinova strana dovtedy definitívne prijať nový zákon, aby vysokými pokutami odradila ľudí od účasti na protestoch.