Británia oslávila výročie kráľovnej plavbou po Temži

03.06.2012 16:36, aktualizované: 20:08
Kráľovná Alžbeta II., oslavy
Kráľovná Alžbeta II. zdraví ľudí, ktorí si prišli na nábrežie rieky Temža pozrieť slávnostnú flotilu. Autor:

Britská kráľovná Alžbeta II. absolvovala slávnostnú plavbu po Temži pri príležitosti 60. výročia svojho nástupu na trón. Krátko po podplávaní pod slávnym mostom Tower Bridge kráľovná vystúpila na breh, odkiaľ sledovala zvyšok slávnostnej lodnej procesie na svoju počesť.

Zúčastnila sa na nej tisícka lodí a brehy Temže lemovali davy divákov mávajúcich britskými vlajkami, a to aj napriek tomu, že celú akciu sprevádzalo sku­točne anglické počasie, teda ustavičný dážď.

Kráľovnú priviezla na nábrežie tmavá limuzína. Alžbeta II., ktorá si na túto príležitosť obliekla biele šaty, za zvukov trúbok a trúbenia parnej lokomotívy na moste Chelsea Bridge nastúpila do člna, ktorý ju po rieke dopravil do osobitne upravenú loď The Spirit of Chartwelle.

Na palube The Spirit of Chartwelle už na Alžbetu II. čakali ostatní členovia kráľovskej rodiny. Na mieste bol okrem iných syn kráľovej princ Charles, jej vnuci princovia William a Harry či Williamova manželka Kate. Harry a William mali na túto príležitosť na sebe svoje vojenské uniformy, Kate si vzala červené šaty od Alexandra McQueena.

Kráľovná sa počas plavby opakovane dopúšťala drobných porušení protokolu. Namiesto toho, aby sa hneď usadila na hornej palube na tróne z červeného zamatu, prechádzala sa po lodi a hovorila s členmi posádky.

Slávnostné fanfáry britského kráľovského námorníctva oznámili príchod kráľovnej k slávnemu padaciemu mostu Tower Bridge, pri ktorom sa plavba skončila. Keď pod ním kráľovská loď preplávala, most sa zdvihol.

Kráľovské procesie krátko potom doplávali do cieľa, kde Alžbetu II. privítali slávnostné salvy zvláštnej ceremoniálne jednotky. Panovníčka vystúpila na breh a ďalšiu časť procesie sledovala z brehu, hoci dážď postupne silnel.

Najväčšia slávnostná flotila v Británii od roku 1662 zahŕňala všetko od obyčajných člnov, cez jachty až po havajské vojnové kanoe a benátske gondoly. V sprievode bolo niekoľko „hudobných“ lodí. Procesiu uzatvárala loď s Londýnskym filharmonickým orchestrom.

Na slávnostnej plavbye sa naopak nezúčastnili ľudia zo zábavného priemyslu alebo štátnici či korunované hlavy zo zahraničia, čo nemecká agentúra DPA označila za „veľmi britské“.

„Ako dievča som videla korunováciu kráľovnej,“ citovala agentúra jednu z obyčajných prizerajúcich, 69-ročnú Jane. „Jednoducho som musela byť pri tom. Odvádzala v posledných rokoch skvelú prácu,“ povedala. Pochmúrne počasie jej neprekážalo. „Pri korunovácii bolo tiež vlhko,“ spomínala.

V sobotu začala panovníčka oslavy návštevou prestížnych konských dostihov Derby v juhoanglickom Epsomu. Oslavy vyvrcholia v utorok, keď kráľovná pozdraví davy z balkóna Buckinghamského paláca.

Briti oslavujú 60. výročie nástupu kráľovnej...
Briti oslavujú 60. výročie nástupu kráľovnej...
+9Briti oslavujú 60. výročie nástupu kráľovnej...
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
27,99
Sweet trsové ružové ruže

Sweet trsové ružové ruže

35,99
Lady farebné orchidey

Lady farebné orchidey

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk