Pokuty pre účastníkov mítingov budú môcť dosahovať viac ako 7 300 eur a pre organizátorov dokonca až vyše 24-tisíc eur. Doteraz najvyššie finančné sankcie boli 24, resp. 48 eur. Za priestupky tiež bude možné vyrubiť až dvesto hodín povinných verejnoprospešných prác.
Podpíše prezident drakonický zákon? Ak ho podpíše, tak do alebo po 12. júni, na kedy opozícia chystá v Moskve veľké protestné zhromaždenia? Alebo prekvapí a vypočuje volanie ochrancov ľudských práv, aby využil právo veta?
Ruské médiá veľkú šancu na to, aby Putin vrátil zákon, ktorí poslanci prijali práve na jeho popud, nevidia. Tlak na prezidenta však zosilnel do miery, akú nezažil za celý prvý mesiac svojho najnovšieho šesťročného mandátu.
Vetovať drakonický zákon navrhuje napríklad kremeľská Rada pre ľudské práva. „Ak sa spochybní ústavné právo občanov pokojne sa bez zbraní zhromažďovať, potom reálne hrozí, že to povedie len k radikalizácii protestov,“ varoval jej predseda Michail Fedotov. Ďalšia členka rady, legendárna disidentka zo sovietskych čias Ľudmila Alexejevová tiež apeluje na Putina.
„Budeme žiadať, prosiť, navrhovať, aby tento zákon vetoval,“ vyhlásila. „Nie sme ovce,“ dodala pre denník Moskovskij komsomolec. Pri prijímaní tejto „čerešničky na torte idiotských protiľudových zákonov“ podľa nej vládna strana ignorovala nielen ústavu, ale aj zdravý rozum, keď chce umožniť trestať akékoľvek zhromaždenie dvoch a viac občanov. Osemdesiatpäťročná Alexejevová poznamenáva, že takým zhromaždením by sa teoreticky mohol stať aj jej pohreb. „Keď zomriem, asi budem musieť vstať z truhly a potom ešte dlho žiť, aby som mohla neprimeranú pokutu splatiť,“ dodala sarkasticky.
Zákon ostro napadol aj donedávny minister financií Alexej Kudrin. Tento dávny blízky Putinov priateľ, ktorému v polovici deväťdesiatych rokov pomohol odštartovať moskovskú kariéru, na webovej stránke svojho Výboru pre občianske iniciatívy upozorňuje, že zákon „hrubo narúša celý rad princípov právneho štátu vrátane ústavného práva občanov pokojne sa zhromažďovať“. Podľa Kudrina je porušením zásady rovnosti pred zákonom to, že kým účastníkov masových podujatí budú za priestupky pokutovať až do výšky 300-tisíc rubľov, pokuta za najzávažnejší zo všetkých ostatných administratívnych priestupkov je limitovaná päť tisíc rubľami.
Odporcovia nového zákona však neprotestujú len proti likvidačným pokutám, ale aj ďalším sporným ustanoveniam zákona. Jeden z nich napríklad zväzuje ruky najaktívnejším organizátorom protestov, lebo v budúcnosti už nik, kto sa podľa úradov pri demonštrácii dopustil priestupku, viac nebude môcť zvolávať nové mítingy. Zákon sa pokúša obmedziť aj novú formu protestov, ktorá sa v posledných mesiacoch rozmohla v ruskej metropole. Odporcovia Kremľa pomocou sociálnych sietí organizujú „ľudové promenády“ po moskovských bulvároch, prípadne sa pokúšajú utáboriť v parkoch či na námestiach. Tí, ktorí zvolávajú takéto spontánne akcie či „hromadný pobyt alebo presun občanov na verejných miestach“, ako sa o nich píše v zákone, majú byť zodpovední za skutky všetkých účastníkov. „Znamená to,“ ironizuje exminister Kudrin, „že za bitku na svadbe budú zodpovedať ženích s nevestou a za bujaré oslavy maturantov budú ručiť svojím niekoľkomesačným platom učitelia“.