Breivik je ako Hannibal, chorý nie je, zhodli sa psychológovia

Nórski psychológovia sa pred súdom v Osle zhodli, že súdený masový vrah Anders Breivik nie je psychicky chorý, a preto je trestne zodpovedný za svoje činy spred takmer roka. Jeden z vypovedajúcich odborníkov vo svojej výpovedi v rámci procesu s 33-ročným pravicovým extrémistom dokonca prirovnal obžalovaného vraha ku kanibalskému doktorovi Hannibalovi Lecterovi z filmu Mlčanie jahniat.

11.06.2012 18:18
Anders Behring Breivik Foto:
Obžalovaný nórsky atentátnik Anders Behring Breivik.
debata (11)

Doktor psychológie Eirik Johannesen sa tak vyjadril po strávení dlhých hodín rozhovorov s Breivikom vo väzení.
Johannesen je podľa svojich slov „úplne presvedčený“, že radikál nie je „psychotický“, keďže jeho názory sú prejavom politickej ideológie a nie duševnej poruchy.

„Nemôže byť liečený žiadnou terapiou alebo liekmi,“ skonštatoval. S týmto názorom súhlasil aj druhý svedčiaci psychológ, ktorý poukázal na príklad holokaustu. Aj ten bolo podľa neho dielom ideológie a nie psychickej poruchy. „Zlo nemôže by vysvetlené chorobou,“ profesor dodal Einar Kringlen. Ďalší odborník ešte v piatok skonštatoval, že Breivik trpí Aspergerovým aj Tourettovým syndrómom a taktiež má narcistickú poruchu osobnosti, psychotický však nie je.

Breivik čelí pred súdom v Osle obvineniam z terorizmu a úkladných vrážd. V júli 2011 pravicový radikál najprv odpálil bombu v centre Osla, pričom usmrtil osem ľudí. Následne sa presunul k jazeru Tyrifjorden, kde na ostrove Utöya spustil paľbu na účastníkov letného tábora Robotníckej strany a zabil tam 69 z nich.

Samozvaný bojovník proti multikulturalizmu súdu povedal, že jeho cieľom bolo zavraždiť všetkých približne 600 mladých ľudí. Nad svojimi činmi neprejavil ľútosť a označil ich za „nevyhnutné“. Verdikt by mal byť známy buď v druhej polovici júla, alebo o mesiac neskôr.

11 debata chyba