Grécky prezident Karolos Papulias poverí šéfa konzervatívcov z Novej Demokracie (ND) Antonisa Samarasa rokovaním o zostavení vládnej koalície. ND zvíťazila v nedeľných parlamentných voľbách, ale nemá v parlamente väčšinu. Tú by jej mohla zabezpečiť predpokladaná koalícia minimálne s tretími socialistami.
Vodca radikálnej ľavice SYRIZA Alexis Tsipras priznal porážku a gratuloval šéfovi víťaznej ND Antonisovi Samarasovi. Ten vyzval k vytvoreniu „proeurópskej vlády národnej jednoty“.
ND získala 29,66 percenta hlasov a v 300-člennom parlamente si zaistila 129 poslaneckých miest. Koalícia radikálnej ľavice (SYRIZA), ktorá je proti pokračovaniu razantných škrtov, skončila na druhom mieste, dostala 26,89 percenta hlasov a má 71 zákonodarcov. V koalícii s tretími socialistami, ktorých volilo 12,28 percenta ľudí a ktorí obsadia 33 kresiel, môže ND vytvoriť parlamentnú väčšinu 162 poslancov.
Socialisti už dali najavo, že vláde, ktorú sa bude ako prvá snažiť zostaviť ND, vyslovia dôveru. Zatiaľ ale podľa nich nie je isté, či sa na nej budú podieľať; teda, či sa budú usilovať o niektoré ministerstvá.
Oproti májovým voľbám získala ND o dve desiatky viac poslancov, podobne ako SYRIZA. Socialisti naopak o desiatku prišli.
Samaras: Obete Grékov prinesú ovocie
Šéf víťaznej ND Samaras vyzval všetky politické strany, aby sa zjednotili v proeurópskej „vláde národnej jednoty“ vedenej jeho stranou. „Vyzývame všetky politické strany, ktoré majú spoločný záujem na zotrvaní v eurozóne, aby sa zapojili do vlády národnej jednoty. Naša krajina nemá času nazvyš,“ povedal na prvej tlačovej konferencii po voľbách.
„Grécky ľud sa vyslovil za zachovanie proeurópskeho kurzu a zotrvanie v eurozóne,“ povedal Samaras. „Už žiadne dobrodružstvá. Miesto Grécka v Európe nebude spochybnené a obete Grékov prinesú ovocie,“ dodal.
Sľúbil občanom, že dodrží svoje sľuby dané partnerom v eurozóne a zároveň sa pokúsi zaviesť rastovú politiku, aby povzbudil krízou postihnuté hospodárstvo.
SYRIZA priznala porážku
Vodca hnutia SYRIZA Tsipras Samarasovi telefonicky zablahoželal k víťazstvu. Výzvu k „vláde národnej jednoty“ odmietol. „Staneme sa opozíciou, budeme reprezentovať väčšinu ľudí, ktorí sú proti dohode s MMF (Medzinárodným menovým fondom),“ povedal Tsipras.
Pravicová ND a socialisti z PASOK podporujú úsporný plán, ktorým Európska únia a Medzinárodný menový fond podmieňujú poskytnutie záchrannej pôžičky. Tento fakt by sa podľa optimistov mohol stať základom budúcej koaličnej zmluvy.
Prípadné víťazstvo koalície SYRIZA by naopak do Európy vyslalo „smrtiaci“ signál, pretože vodca strany Alexis Tsipras chce úsporný balík dohodnutý s Európskou úniou a Medzinárodným menovým fondom vypovedať. To by mohlo v konečnom dôsledku znamenať návrat drachmy s nepredvídateľnými následkami pre celý európsky finančný systém.
Európskou menu chcú síce zachovať všetky hlavné politické strany, pravica a ľavica sa však ostro rozchádzajú v podmienkach jej zachovania. Nová demokracia i PASOK chcú o podmienkach záchranného programu s EÚ znovu rokovať, SYRIZA ho rázne odmieta.
Do parlamentu sa opäť dostávajú Nezávislí Gréci, ktorí sú odštiepencami ND, Demokratická ľavica a tiež obe extrémistickejšie formácie: komunisti a neonacisti zo Zlatého úsvitu. Oproti májovým voľbám stratili Nezávislí Gréci viac než tretinu kresiel a komunisti viac než polovicu. Neonacisti a Demokratická ľavica stratili po troch miestach.