Parlament prvýkrát využil právomoc odmietnuť medzinárodnú obchodnú zmluvu, túto právomoc získal po prijatí Lisabonskej zmluvy. Proti prijatiu zmluvy ACTA hlasovalo 478 poslancov, 39 ich hlasovalo za a 165 sa zdržalo.
„Som veľmi rád, že parlament nasledoval moje odporúčanie zmluvu ACTA odmietnuť,“ povedal po hlasovaní britský poslanec David Martin, ktorý predkladal podklady k hlasovaniu.
Zopakoval svoje výhrady, že dokument je príliš vágny, môže byť nesprávne vykladaný a mohol by teda ohroziť občianske slobody. Zároveň však zdôraznil, že je potrebné nájsť alternatívny spôsob ochrany duševného vlastníctva v EÚ.
Počas rokovania, ktoré predchádzalo hlasovaniu, čelil Európsky parlament nebývalému lobbingu tisícky občanov EÚ, ktorí pomocou demonštrácií v uliciach, emailov a telefonátov vyzývali poslancov, aby dokument odmietli. Parlament tiež dostal petíciu, ktorú podpísalo 2,8 milióna občanov z celého sveta, ktorá ho tiež vyzývala k odmietnutiu zmluvy.
ACTA bola zmluva vyjednaná EÚ, Spojenými štátmi, Austráliou, Kanadou, Japonskom, Mexikom, Marokom, Novým Zélandom, Singapurom, Južnou Kóreou a Švajčiarskom s cieľom posilniť dodržiavanie práv duševného vlastníctva na medzinárodnej úrovni. Stredajšie hlasovanie Európskeho parlamentu znamená, že ani EÚ, ani jej členské štáty sa k dokumentu nemôžu pripojiť.
Podľa obhajcov zmluva ACTA zamedzí počítačovému pirátstvu, nelegálnemu kopírovaniu či prílivu falšovaného tovaru na európske trhy. Odporcovia však tvrdia, že dokument naruší slobodu na internete a voľný prístup k informáciám.
Odpor proti zmluve bol najsilnejší začiatkom roka, keď sa proti nej v únii konali masívne demonštrácie. Do ulíc vtedy vyšli tisícky prevažne mladých ľudí.