ICTY: Mladiča z preventívnych dôvodov hospitalizovali

Bývalého bosnianskosrbského generála Ratka Mladiča vo štvrtok hospitalizovali potom, ako na súde ochorel, uviedla hovorkyňa Medzinárodného trestného tribunálu OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY).

12.07.2012 12:46
debata

„Mladič sa necítil dobre a z preventívnych dôvodov bol odvezený do nemocnice,“ povedala Nerma Jelačová. Svedok prokuratúry David Harland, bývalý politický poradca OSN, mal začať svedčiť, keď si sudca Alphons Orie všimol, že 70-ročnému Mladičovi nie je dobre. Mladičov obhajca Branko Lukič nebol momentálne k dispozícii, aby situáciu komentoval.

Mladič čelí obvineniam z etnických čistiek zahŕňajúcich najhoršie zločiny v Európe od druhej svetovej vojny. Sedemdesiatročného Srba obviňujú z 11 trestných činov vrátane genocídy, vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti v súvislosti s úlohou, ktorú zohrával počas vojny na Balkáne v rokoch 1992–95. Mladič tvrdí, že je nevinný. Proces s generálom je najväčší, akým sa kedy ICTY zaoberal.

Generála dnes už neexistujúcej juhoslovanskej armády po 16 rokoch unikania zatkli v máji 2011 v srbskej dedine Lazarevo, kde sa ukrýval pod falošným menom. Medzi jeho najzávažnejšie zločiny má patriť takmer štvorročné obliehanie bosnianskej metropoly Sarajevo a masakra tisícov bosnianskych moslimov v Srebrenici.

debata chyba