Afroameričania vypískali Romneyho

13.07.2012 09:19
Mitt Romney
Mitt Romney prehovoril na sneme afroamerickej asociácie, publikum však nepresvedčil. Autor: ,

Súboj medzi Barackom Obamom a Mittom Romneym bude napínavý, no jedna vec je takmer istá - Afroameričania nebudú voliť republikánskeho kandidáta. Už pred štyrmi rokmi získal súčasný prezident USA 95 percent všetkých černošských hlasov a prieskumy naznačujú, že v novembri to nebude inak. Romney sa však nedal odradiť a prehovoril pred členmi najstaršej americkej asociácie, bojujúcej za občianske práva. Vypískali ho.

„Ak chcete prezidenta, ktorý veci pre afroamerickú komunitu zlepší, pozeráte sa na neho,“ vyhlásil Romney pred členmi Národnej asociácie pre podporu farebných ľudí, za čo si vyslúžil nesúhlasné výkriky. S pochopením sa nestretla ani jeho kritika súčasného šéfa Bieleho domu. Asociácia, ktorá vznikla už v roku 1909, totiž patrí medzi najväčších podporovateľov prvého nebelošského prezidenta USA.

Romney svoju kampaň stavia na skúsenostiach zo sféry súkromného biznisu – osvedčil sa ako manažér v súkromných firmách a pred fiaskom zachránil aj olympiádu v Salt Lake City. Bývalý massachusettský guvernér sa preto snažil tento odkaz zvýrazniť aj pred nepriateľsky naladeným publikom. Ekonomická situácia v USA sa totiž zlepšuje len mierne a čo sa týka nezamestnanosti, je na tom afroamerická komunita horšie ako priemer USA – každý siedmy Afroameričan je bez práce.

„Obama síce sľúbil, že vytvorí pracovné miesta, no nevytvorí. Nedokáže to a posledné štyri roky to dokazujú,“ vyhlásil republikánsky kandidát, za čo si vyslúžil ďalšiu nesúhlasnú reakciu publika.

Najväčší piskot a bučanie však vyvolal jeho sľub, že zruší Obamovu reformu zdravotníctva. „Zruším každý drahý program, ktorý nie je životne dôležitý. To zahŕňa aj Obamacare,“ povedal Romney. Práve reforma, po ktorej bude zdravotné poistenie v USA povinné, no zároveň sa zlepší prístup k zdravotnej starostlivosti, je medzi Afroameričanmi veľmi populárna.

Vystúpenie republikánskeho kandidáta pred takým silno demokratickým publikom mnohých prekvapilo. „Je dôležité, aby ukázal, že chce byť prezidentom všetkých občanov,“ vysvetlil Romneyho krok jeden z jeho poradcov. To zopakoval neskôr aj Romney, ktorý zdôraznil, že v Massachusetts bol guvernérom štátu, kde sa väčšina voličov prikláňa k demokratom. „Nikoho nevylučujeme a už vôbec nerobíme chybu, že by sme si boli istí niečou podporou,“ povedal republikán.

Romney si napokon vyslúžil od obecenstva aj potlesk. „Má odvahu,“ povedal Joe Hardy, ktorý v minulých voľbách dal svoj hlas Obamovi. „Rešpektujem ho, pretože sa nesnažil prispôsobovať svoje vyjadrenia publiku.“

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku